Mają po 15 lat. Przez trzy kolejne soboty w maju br. niszczyli drzewa przy ul. Jarmarcznej. Dzięki zaangażowaniu dwóch mieszkanek Jarocina udało się ustalić tożsamość czterech sprawców. Stanęli przed sądem, który nakazał rodzicom naprawić szkodę poprzez zapłatę na rzecz gminy 3.500 zł, a sprawcy zniszczeń będą przez kilka tygodni prowadzić prace porządkowe w Parku Radolińskich. Postanowienie nie jest prawomocne.

W maju mieszkanka Jarocina przesłała do zastępcy burmistrza Jarocina Roberta Kaźmierczaka zdjęcia złamanych w nocy dwóch drzew przy ul. Jarmarcznej. Poinformowała, że podobnych zniszczeń przy tej ulicy ktoś dokonał także w poprzednie majowe soboty. - Udostępnione zdjęcia opublikowałem na profilu Zielony Jarocin na facebooku wraz z apelem do  mieszkańców, którzy mogli być świadkami zdarzenia i mogliby pomóc w ustaleniu sprawców, aby skontaktowali się z urzędem miejskim - wyjaśnia Robert Kaźmierczak.  W ciągu kilku godzin kilkadziesiąt osób skomentowało zdarzenie, a ponad 70 udostępniło wpis. Już po dwóch godzinach od publikacji na skrzynkę urzędu miejskiego dotarła wiadomość od kolejnej mieszkanki Jarocina, która poinformowała, że w sobotę ok. godz. 22.00 była świadkiem niszczenia dwóch drzew przez grupę czterech chłopaków, którzy następnie udali się na jedną z ulic przylegających do ulicy Jarmarcznej, a trzech dalej na Osiedle Tumidaj. W nocy kobieta zgłosiła sprawę na policję. Patrol pojawił się po kilku minutach, jednak sprawcy zdążyli się rozejść i nie ustalono ich tożsamości. - W poniedziałek, po rozmowie z panią, która była świadkiem zdarzenia udało się doprecyzować miejsce, do którego trójka odprowadziła jednego z kolegów. We wtorek rano złożyłem w komendzie policji zawiadomienie o zdarzeniu, szkodzie wyrządzonej gminie i wniosek o ściganie sprawców. Każde ze zniszczonych drzew to szkoda wartości min. 700 zł - mówi zastępca burmistrza.

"Pomimo, iż miejsce, w którym doszło do zdarzenia, nie jest objęte miejskim monitoringiem, sprawców udało się bardzo szybko namierzyć. A wszystko dzięki czujności i spostrzegawczości kilku mieszkańców ulicy, na której drzewa rosły. Osoby te zapamiętały wygląd osób, które mogły mieć coś wspólnego z tym czynem, oraz podały przypuszczalne miejsce zamieszkania jednej z osób. Policjanci szybko ustalili, kim są podejrzani o brak empatii do przyrody. Okazali się nimi czterej młodzi mieszkańcy gminy Jarocin w wieku 14 i 15 lat. 22 maja chłopcy zostali przesłuchani. Okazało się, że zaczęli od jednego drzewka na początku maja. Później złamali dwa kolejne, a w miniony piątek jeszcze dwa" - czytaliśmy w komunikacie policji. Trzej sprawcy usłyszeli zarzuty popełnienia czynu karalnego z art. 288 kk., tj. uszkodzenia mienia. Przyznali się do winy.

Sprawa trafiła do Sądu Rejonowego w Jarocinie do Wydziału Rodzinnego i Nieletnich. Gmina chciała, aby rodzice sprawców pokryli koszty nowych nasadzeń, a chłopacy musieli wykonywać prace porządkowe w Parku Radolińskich. W ubiegłym tygodniu odbyła się rozprawa. W poniedziałek zostało wydane postanowienie. Cała czwórka została uznana winnymi zarzucanych czynów, jednak w różnym stopniu. Stąd też rodzice chłopaków muszą naprawić szkody poprzez zapłatę na rzecz gminy kwot od 350 zł do 1.516 zł. Dwóch sprawców zniszczeń będzie musiało wykonywać przez 5 godzin tygodniowo przez cztery tygodnie prace porządkowe w Parku Radolińskich, a dwóch kolejnych - przez osiem tygodni. 

- Bardzo dziękuję mieszkankom Jarocina za zwrócenie uwagi na przypadki niszczenia drzew. Bez determinacji jednej z pań chyba nie udałoby się ustalić sprawców - mówi Robert Kaźmierczak. - Nie może być tak, że za pieniądze jarociniaków coś jest budowane, urządzana jest zieleń, a ktoś inny, w tym przypadku kilkunastoletni chłopacy, niszczą to i mieliby pozostać bezkarni. Jeśli postanowienie sądu uprawomocni się, to rodzice pokryją koszty nowych nasadzeń. Chłopacy, pracując przez kilka tygodni w parku może staną się miłośnikami przyrody i strażnikami tego, co nasze wspólne – wyraża nadzieję zastępca burmistrza Jarocina.   


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia