312 drzew, po kilkanaście tysięcy sztuk bylin, krzewów i roślin cebulowych zostanie posadzonych na łączniku między ulicami: Śródmiejską, Bema i Wrocławską. Właśnie ruszył pierwszy etap prac największego jak dotychczas projektu urządzenia terenów zieleni w Jarocinie. - W gminie Jarocin dotychczas nie realizowaliśmy tak wielkiego zadania obejmującego tak dużą ilość nasadzeń drzew, krzewów, bylin. Przy tej nowej drodze chcemy pokazać, jak docelowo może wyglądać zieleń przyuliczna w gminie Jarocin - mówi burmistrz Jarocina Adam Pawlicki.

Wzdłuż kilometrowego odcinka łącznika między ulicami: Śródmiejską, Bema i Wrocławską nasadzonych zostanie 312 drzew. Będą to m.in. lipy, klony, graby, jarzęby, dęby, platany, jesiony, grusze drobnoowocowe, buki, glediczie trójcierniowe - o obwodach pni od 20 do 30 cm. - Łącznie będzie to aż czternaście gatunków, bo zależy nam na bioróżnorodności, a także na miododajności tych drzew - wyjaśnia Piotr Kociński, architekt krajobrazu.

Drzewa to jednak tylko niewielka część całego projektu zieleni na poboczach łącznika i rondzie przed os. Konstytucji 3 Maja. Na tym obszarze posadzonych będzie też ponad 14 tys. sztuk bylin (25 gatunków, m.in. przywrotnik, jeżówka, parzydło leśne, śmiałek, kocimiętka), 11 tys. sztuk krzewów (19 gatunków, m.in. sosna kosodrzewina, róża francuska, tawuła, irga, jaśminowiec, kalina koralowa), 15 tys. sztuk roślin cebulowych. W przypadku tych ostatnich będą to głównie krokusy, które zakwitną wczesną wiosną. Powstanie też prawie 3 tys. metrów kwadratowych łąki kwietnej założonej z nasion minimum 30 roślin. Trawniki będą zajmowały jedynie 1400 m kwadratowych. - Zmieniające się warunki klimatyczne, wysokie temperatury i mała ilość opadów w okresie letnim nie sprzyjają zachowaniu trawników w dobrym stanie. Dlatego zdecydowaliśmy się na duże powierzchnie obsadzone krzewami, bylinami i łąkami kwietnymi, które są łatwiejsze w utrzymaniu, wymagają mniejszej ilości wody i w konsekwencji tego, w dłuższej perspektywie czasowej, są tańsze - przekonuje Piotr Kociński.

Dzięki realizacji tego projektu o połowę zwiększy się też obszar Parku im. mjr. Zbigniewa hr. Ostroróg-Gorzeńskiego przy ośrodku zdrowia. - Zdecydowanie poprawi się też estetyka otoczenia wybudowanego w ubiegłym roku łącznika. Drzewa oraz zieleń średnia będą stanowiły naturalną izolację między drogą a zabudowaniami mieszkalnymi. Dodatkowo, na tyłach domów zlokalizowanych przy ulicy Wrocławskiej, powstaną odcinki wysokiej zielonej ściany w postaci żywopłotów grabowych i bukowych - informuje zastępca burmistrza Robert Kaźmierczak. - Estetyka przestrzeni publicznej, bioróżnorodność w doborze roślin, funkcje izolacyjne - to ważne elementy tego projektu zieleni. Są jeszcze inne, jak chociażby stworzenie warunków do przyciągania ptaków i owadów do centrum miasta. Dobór gatunkowy roślin będzie temu sprzyjał - zapewnia Piotr Kociński.

Prace w pierwszym etapie związanym z utworzeniem zielonego korytarza, prowadzi wyłoniona wiosną br. firma Plener z Goliny. Aktualnie trwa przygotowanie podłoża, a wkrótce ruszą nasadzenia. Termin zakończenia inwestycji przewidziany jest na koniec listopada br. W przetargu na realizację zadania wystartowało 8 podmiotów, które zaoferowały za wykonanie robót kwoty od 1,4 mln zł do 2,2 mln zł. Koszt wykonania prac w 85% zostanie sfinansowany dzięki środkom pozyskanym przez gminę z Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na projekt „Rozwój systemu zieleni w Jarocinie, obejmujący parki, skwery i zieleń przyuliczną”. Docelowo zielony korytarz połączy trzy jarocińskie parki: Radolińskich, mjr. Zbigniewa hr. Ostroróg-Gorzeńskiego (przy ośrodku zdrowia) i Szubianki.

Na zdjęciu: Tak będą wyglądały pobocza łącznika Bema - Wrocławska 


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia