Po raz kolejny w Jarocinie Teatr Polska (program Instytutu Teatralnego) zagości na „deskach” kina Echo.

7 października (poniedziałek) o 19:00 Teatr Polski z Bielska Białej zaprezentuje „Zbrodnię” młodego, ale nagradzanego szeroko duetu Ewelina Marciniak, Michał Buszewicz. Miłośnicy spektaklu żartują, że to chyba jedyny przypadek, kiedy Zbrodnia (nieważne - prawdziwa czy domniemana) opłaciła się wszystkim!

Bo też przedstawienie pod takim tytułem, zrealizowane w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej, idzie jak burza przez festiwale. Najpierw była nagroda główna na 18. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej plus nagrody specjalne: za reżyserię dla Eweliny Marciniak i za aktorstwo dla Jaśminy Polak. Ten sam duet zdobył laury na Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy, a niedawno reżyserkę Zbrodni uhonorowano nagrodą na Forum Młodej Reżyserii w Krakowie.

Zbrodnia jest przedstawieniem nietypowym. Powstała na kanwie opowiadania Witolda Gombrowicza pt. Zbrodnia z premedytacją, ale nie jest jego adaptacją, lecz nowym tekstem, napisanym przez dramaturga Michała Buszewicza.

- Pracowaliśmy w pełnej symbiozie - mówi Ewelina Marciniak - Ale każde słowo tej sztuki należy do Michała, ja zajmowałam się kształtem teatralnym, on treścią i dialogami. Każde miało swój autonomiczny obszar, nasze myślenie o całości uzupełniało się jednak bez zarzutu. Gombrowicz nas inspirował, z niego wzięliśmy klimat, zarys konfliktu, chcieliśmy jednak oboje, żeby przedstawienie wyraźnie korespondowało także z niepokojami współczesności - dodaje reżyserka.

7 października, godz.: 19:00, kino Echo w Jarocinie, bilety (15 zł do 1 października, 20 zł od 2 października) do nabycia w kasie kina i Czytelni pod Ratuszem. Organizatorem projektu Teatr Polska jest Instytut Teatralny, a w Jarocinie realizuje go Stowarzyszenie Jarocin XXI.


Powiązane wydarzenia


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia