Cztery firmy zgłosiły się do przetargu na wybudowanie amfiteatru w jarocińskim parku. Prace budowlane rozpoczną się wiosną i będą musiały zostać zakończone do 30 kwietnia 2021 roku.

W miejscu zburzonego amfiteatru powstanie nowy, ale zbudowany w zupełnie innym stylu. Nie będzie dominował nad otoczeniem, ale wkomponuje się w przestrzeń zabytkowego parku. Nie będzie stałej sceny, która w nieistniejącym już obiekcie ulegała ciągłym aktom wandalizmu. Na potrzeby organizowanych wydarzeń w ciągu kilku godzin będą montowane podesty i zadaszenie. Koncepcja zielonego amfiteatru realizuje założenie „maksimum zieleni - minimum betonu”. - W tak urządzoną przestrzeń do organizacji imprez i spędzania czasu wolnego zostaną wkomponowane elementy podkreślające historyczne dziedzictwo tego miejsca, w tym odbywających się tu festiwali muzyki rockowej - informuje Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina. Teren amfiteatru będzie wyposażony w system nawadniania, aby nawet w upalne lato utrzymywać w dobrym stanie nawierzchnie trawiaste. Obiekt zostanie oświetlony i objęty systemem monitoringu i nieodpłatnym dostępem do internetu. - Zależy nam na tym, aby to miejsce służyło spędzaniu wolnego czasu w parku także wtedy, kiedy nie będą tam odbywały się koncerty - dodaje burmistrz.

Widownia amfiteatru i miejsce spotkań w miejscu dawnej sceny to jedynie część całego projektu. Od ulicy Parkowej do Zamkowej, równolegle do alei grabowej, zostanie wybudowana droga pieszo-rowerowa z oświetleniem i sieciami wodno-kanalizacyjnymi. Ta droga pozwoli na bezpieczną komunikację pieszą i rowerową od ulicy Poznańskiej (na wysokości kościoła św. Marcina docelowo powstanie przejście dla pieszych) z Os. 1000-lecia. Przy drodze powstanie dwukabinowa toaleta publiczna z miejscem do przewijania niemowląt, a także strefy dla sezonowych punktów gastronomicznych z możliwością wpięcia do sieci wodno-kanalizacyjnej i prądu.   

W ramach zadania zostaną poddane konserwacji i zabezpieczeniu także ruiny 500-letniego kościoła św. Ducha. Będzie to wymagało wykonania wielu bardzo żmudnych prac polegających na hydroizolacji fundamentów, oczyszczaniu i zabezpieczeniu cegieł, przebudowie korony murów. Wokół murów powstaną ścieżki łączące się z układem komunikacyjnym amfiteatru i parku, a także z ulicami Zamkową i Parkową.

W 2020 roku zostanie ogłoszony kolejny przetarg na wykonanie w sąsiedztwie amfiteatru placu zabaw. Nie będzie on zlokalizowany tam, gdzie obecnie znajdują się urządzenia zabawowe dla dzieci. - Chcemy, aby obszar między widownią amfiteatru usytuowaną równolegle do ulicy Zamkowej a ulicą Parkową mógł służyć do organizacji imprez plenerowych z udziałem kilku tysięcy ludzi, stąd decyzja, aby nowego placu zabaw nie stawiać w miejscu obecnego, ale bliżej parku - wyjaśnia zastępca burmistrza Robert Kaźmierczak. 

 Do przetargu na budowę amfiteatru, układu dróg pieszo-rowerowych, sieci wodno-kanalizacyjnych, systemu nawadniania, oświetlenia, monitoringu, a także konserwacji i renowacji ruin kościoła pw. św. Ducha zgłosiły się cztery firmy: z Jarocina, Lublina, Poznania i Starego Sącza. Gmina zabezpieczyła na realizację zadania kwotę 6.694.000 zł. Najdroższa oferta opiewała na kwotę prawie 9 mln zł, a najniższą złożyła starosądecka spółka Park-M Poland  - 6.375.197 zł. Jeśli ta firma przedłoży wszystkie niezbędne dokumenty, to od wiosny wejdzie na plac budowy między ulicami Parkową i Zamkową.

Park-M Poland sp. z o.o. realizowała m. in. rewaloryzację ogrodów przy Zamku Królewskim w Warszawie, park przy Muzeum Chopina w Żelazowej Woli i ogród przy pałacu Branickich w Białymstoku.

 


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia