Spacery przyrodniczo-historyczne po parkach im. mjr. Zbigniewa Ostróg-Gorzeńskiego i Radolińskich, joga na polanie przed pałacem, nauka gry w boule na parkowych alejkach to tylko część jarocińskiego programu odbywającego się 8 i 9 czerwca w Wielkopolsce "Weekendu Otwartych Ogrodów".

Poznańska Fundacja Fractal organizuje już po raz trzeci Weekend Otwartych Ogrodów. Wydarzenie to w swoim założeniu skierowane jest do szeroko pojmowanej grupy miłośników natury, podróży i ogrodnictwa, ma też za cel kreowanie potrzeb związanych z turystyką ogrodniczą. W tym roku, w związku z dużymi zmianami, jakie zachodzą w jarocińskich parkach, fundacja zaprosiła także do współpracy Jarocin. Wszyscy zainteresowani  historią, teraźniejszością i przyszłością jarocińskich parków powinni zarezerwować sobie niedzielne popołudnie 9 czerwca 2019 i przyjść do otwartego niedawno Parku im. mjr Zbigniewa hr. Ostroróg-Gorzeńskiego albo zarzećj do rewitalizowanego Parku Radolińskich - zaprasza Renata Królak z Muzeum Regionalnego w Jarocinie.Tutaj w towarzystwie muzealników, przyrodników i architektów zieleni będzie można ciekawie spędzić czas na poznawaniu tajemnic obu zielonych zakątków naszego miasta. Wspólnie z projektantami przestrzeni parkowych będziemy mieli okazję przeanalizować zastosowane elementy kompozycji, obejrzeć rabaty i nowe nasadzenia, spotkać się z innymi pasjonatami natury czy porozmawiać o prostych rozwiązaniach, które można przenieść do przydomowych ogródków.

Niedzielne popołudnie będzie też okazją do zaprezentowania różnych aktywności, jakie mogą mieć miejsce w parkach. - Rewitalizacja, czyli ożywienie, to nie tylko nowe alejki, kosze na śmieci i latarnie. Infrastruktura może jedynie sprzyjać rewitalizacji parków, ale prawdziwa nastąpi wtedy, kiedy jarociniacy i turyści będą chcieli w nich spędzać czas, odpoczywać, bawić się z uszanowaniem praw innych osób do odpoczynku i pracy tych, którzy o te parki dbają - mówi zastępca burmistrza Robert Kaźmierczak. - Trawniki i polany w parkach to świetne miejsca do różnych aktywności na świeżym powietrzu. Dlatego w niedzielę przed pałacem odbędą się zajęcia jogi, a na alejach parkowych pan Henryk Kowalski będzie uczył gry w boule. Zestawy kulek już wkrótce będą do wypożyczenia w pałacowej recepcji. Zapraszam mieszkańców do zgłaszania innych propozycji atrakcji, które mogłyby pojawiać się w parkach - dodaje Robert Kaźmierczak.

 

Niedziela, 9 czerwca:

15.00: „MIĘDZY DRUHEM KOMENDANTEM A ŚMIAŁKIEM DARNIOWYM" – spacer historyczno-przyrodniczy z przewodnikami po Parku im. mjr. Zbigniewa hr. Ostroróg-Gorzeńskiego (30 min)

PARK RADOLIŃSKICH:

16.00: KAWIARNIA FILMOWA ZAPRASZA "POD CHMURKĘ" - kawa, zimne napoje

16.00: „JUŻ NIE WYTNĄ. CO POSADZĄ?" – prezentacja projektu rewitalizacji i rewaloryzacji Parku Radolińskich: Marzena Jeleniewska-Jankowska i Piotr Kociński (Pałac Radolińskich, 60 min)

16.00: „ĆWIERKAŁY, ŚPIEWAŁY, UCIEKŁY. WRÓCĄ? GDZIE ZAMIESZKAJĄ?" – o ptakach i ich domach w Parku Radolińskich opowie Edward Tomaszczyk – miłośnik ptaków (prezentacja i spacer szlakiem ptasich siedlisk)

17.00: „OD DĘBU WŁADYSŁAWA DO GLEDICZJI JÓZEFINY" – szlakiem najcenniejszych drzew-pomników przyrody ze zdradą w tle, spacer z przyrodniczką Małgorzatą Kniat (90 min) 

17.00: „RÓŻE NA TARASIE, ULE NA DACHU. A ŁÓDKI NA STAWIE?" – spacer z projektantami rewitalizacji i rewaloryzacji Parku Radolińskich

17.00: "DLA CIAŁA I DUCHA" - joga i relaksacja na polanie przed pałacem z Kasią Dziekańską ze studia jogi Samsara

17.00: "ZAPRASZAMY DO GRY W BOULE" - plenerowa gra terenowa przed pałacem  

 

 


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia