Komu książę Hugo von Radolin zapisał swój majątek? Gdzie chciał spocząć po śmierci? Co kazał zrobić ze swoim ciałem? Jaką darowiznę przeznaczył na rzecz biednych mieszkańców Jarocina? Jakie zapisy uczynił na rzecz służby? Na te i inne pytania odpowiedź znaleźć można w testamencie księcia, spisanym kilka miesięcy przed jego śmiercią, która nastąpiła w lipcu 1917 r.

Na stronie historiajarocina.pl publikowano go już jakiś czas temu, ale w oryginale, a więc w języku niemieckim. Tekst został niedawno przetłumaczony i teraz każdy może się już z nim swobodnie zapoznać w Internecie. Na wspomnianym portalu znaleźć można także inne dokumenty związane z działalnością księcia Hugona von Radolina, m.in. akt nadania mu Honorowego Obywatela Jarocina z 1897 r., czy też spis mieszkańców Bogusławia z 1900 r. Nowością jest także umieszczony cały rocznik „Jarotschiner Anzeiger” 1899. Tę urzędową gazetę z przełomu XIX i XX w. wydawał znany jarociński drukarz Robert Tränkner. Znaleźć tu można m.in. reklamy ówczesnych firm.

Portal historiajarocina.pl prowadzony jest przez Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne im. ks. Ignacego Niedźwiedzińskiego w Jarocinie przez ścisłej współpracy Muzeum Regionalnego. Projekt finansują Gmina Jarocin oraz Powiat Jarociński.


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia