W końcu czerwca 2020 zakończony został ostatni etap prac związanych z badaniami wykopaliskowymi przy ruinach kościoła pw. św. Ducha w Jarocinie. W ich trakcie natrafiono na pozostałości cmentarza przykościelnego, który funkcjonował w tym miejscu od XV do XIX wieku. Szczątki poddano kremacji i pochowano na jarocińskim cmentarzu komunalnym w specjalnie wyznaczonej kwaterze.

Badania wykopaliskowe przy ruinach kościoła św. Ducha, prowadzone przez muzeum regionalne, trwały od 2017 roku - w związku z przygotowaniem terenu pod budowę nowego amfiteatru. W trakcie prac archeologicznych natrafiono na pozostałości cmentarza przykościelnego, który funkcjonował w tym miejscu od XV do XIX wieku. Wydobyte szczątki mieszkańców Jarocina zostały pieczołowicie zebrane i oczyszczone, a następnie poddane badaniom antropologicznym. Dzięki temu udało się zdobyć bezcenne informacje dotyczące życia codziennego ówczesnych mieszkańców miasta.

Prace badawcze zakończono ostatecznie wiosną tego roku, a szczątki poddano kremacji i pochowano na jarocińskim cmentarzu komunalnym w specjalnie wyznaczonej kwaterze. Kilka dni temu w miejscu pochówku stanęła tablica pamiątkowa.


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia