O honorze, ojczyźnie, patriotyźmie i byciu żołnierzem opowiadali Hubert Świątkiewicz - pierwszy dowódca walk o City Hall i Marcin Miercnicki - drugi dowódca oraz Marcin Górka, dziennikarz który odkrył dla opinii publicznej wydarzenia w Karbali.

To co opisuje książka "Karbala" oraz film to wydarzenia z pierwszych polskich misji stabilizacyjnych w Iraku. Jednak i film i książką nie oddaje tego o czym mówili sami świadkowie tych wydarzeń - uczestnicy bitwy o City Hall, żołnierze z 16. Brygady Pancernej w Świętoszowie. Hubert Świątkieiwcz pojechał tam jako pierwszy, jego zmiennikiem był Marcin Miernicki. Opowiadali o trudnych warunkach, o nieoczekiwanych i zaskakujących sytuacjach, do których żadnen człowiek nie jest przygotowany, o ostrzałach, nieprzespanych nocach i niestety kiepskim sprzęcie, który nie dawał im oparcia. Na szczęście wrócili cali i zdrowi.
Są zadowoleni, że o wydarzeniach sprzed tylu lat się mówi, a przy okazji wspomina się weteranów, którzy w wielu akcjach straciło zdrowie, i często są pozostawieni samym sobie.
Z kolei Marcin Górka opowiedział jak dotarł do informacji o wydarzeniach z City Hall i jak powstała książka, a potem film.
Zgromadzeni w sali Muzeum Regionalnego w Jarocinie uczestnicy spotkania, wcześniej mieli okazję obejrzeć film. Wiele pytań od publiczności dotyczyło strachu i tego co sprawia, że żołnierze podejmują decyzję o wyjeździe na misje.
Niezwykłą oprawę spotkania zapewnili: Jednostka Wojskowa w Jarocinie, SGO Poznań oraz sprzętmilitarny.pl. 


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia