Fundacja Muzeów Wielkopolskich od 2002 roku organizuje konkurs IZABELLA, będącym wyrazem uznania dla najważniejszych przedsięwzięć muzealnych roku. Nagrody za rok 2016 wręczone zostały podczas uroczystej gali, która odbyła się 22 maja w Muzeum – Zamek Górków w Szamotułach. Jednym z laureatów tegorocznej edycji został Spichlerz Polskiego Rocka!

- Wśród nagrodzonych znalazły się muzea okręgowe oraz ministerialne. Tym bardziej cieszy wyróżnienie dla naszej instytucji, która wśród nagrodzonych była jedynym muzeum regionalnym – mówi Sebastian Pluta, dyrektor Muzeum Regionalnego w Jarocinie. - Muzeum wystartowało w jednej z czterech dostępnych kategorii - działalność edukacyjna, promocyjna i marketingowa. Do konkursu zgłosiliśmy się pod hasłem „Uczymy rockiem! – oferta edukacyjna Spichlerza Polskiego Rocka”. Postanowiliśmy pochwalić się zajęciami, które przeprowadzamy w ramach naszej działalności edukacyjnej. Spichlerz Polskiego Rocka to niezwykłe miejsce, które stwarza wiele możliwości, a my staramy się je wykorzystać –  mówi Julia Rzepka, kierownik Spichlerza Polskiego Rocka.


Narzędziami, którymi Spichlerz Polskiego Rocka przekazuje wiedzę i buduje społecznie użyteczne postawy są elementy kultury rockowej. Dzięki temu w ciekawy i przyjemny sposób można tutaj zrealizować trudne tematy, które wymagają autorefleksji (np. zagadnienie wolności, cenzura), rozwijać niezwykle ważne we współczesnym świecie umiejętności. Uczniowie na przykładzie utworów m.in. Czesława Niemena uczą się np. analizować teksty kultury pod kątem maturalnym. Jest to niezwykle ciekawa metoda, ponieważ analiza piosenki skłania do refleksji nie tylko nad przerabianymi podczas zajęć tekstami, ale także nad tymi, które współcześnie promowane są w mediach.

- Podczas tegorocznego Festiwalu w Jarocinie Spichlerz Polskiego Rocka idzie krok dalej w dziedzinie edukacji. I to dosłownie, bo opuszcza mury Spichlerza. Już teraz chcemy wszystkich zaprosić do wspólnego, eksperymentalnego przedsięwzięcia. Postanowiliśmy, wykorzystując tegoroczny festiwalowy motyw „Niemen”,  zaprezentować sylwetkę  wielkiego artysty przede wszystkim młodszym pokoleniom, zaczynając już od przedszkolaków. Piaskowa mandala, eksperymentowanie tekstem, warsztaty plastyczne, ruchowe czy… wspólna budowa domu artysty - to tylko niektóre atrakcje, które czekać będą  na Was między 14 a 16 lipca na dziedzińcu Spichlerza Polskiego Rocka, który podczas festiwalu zamieni się w „Dzieciniec” - informują pracownicy Spichlerza.

Również w przestrzeni miasta znajdziemy wiele odniesień do Czesława Niemena, nie tylko w zakresie scenografii, która przystroi miasto. Będzie można m.in. podziwiać wystawy balkonowe, okienne oraz okazać szacunek artyście, tworząc galerię jego fanów, czy wziąć udział w spotkaniu z literaturoznawcą, który pod lupę weźmie twórczość właśnie Niemena. 


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia