Po kilkutygodniowej przerwie w piątek 12 czerwca 2020 o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla zwiedzających Spichlerz Polskiego Rocka w Jarocinie. Zamknięcie muzeum spowodowane było zagrożeniem epidemiologicznym. Przez ten czas trwały intensywne prace modernizacyjne wystawy stałej. Efekty będzie można zobaczyć w piątek. W ten sposób Muzeum Regionalne upamiętni 50. rocznicę Wielkopolskich Rytmów Młodych, z których wywodził się Festiwal Muzyków Rockowych w Jarocinie. Pierwsze Rytmy ruszyły dokładnie 12 czerwca 1970 roku.

Modernizacja wystawy miała na celu zaprezentowanie eksponatów, które do tej pory znajdowały się w magazynach. Ustawienie dodatkowych gablot, cokołów i podestów oraz zainstalowanie na ścianach ekspozytorów i ram pozwoliło pokazać sprzęt muzyczny, wyposażenie sceniczne, zdjęcia wykonane na kolejnych edycjach festiwalu, oryginalne plakaty, foldery festiwalowe, karnety i wejściówki, pamiątkowe koszulki, znaczki reklamowe oraz inne przedmioty, związane z jarocińskim festiwalem.

Z uwagi na obecną sytuację epidemiologiczną z część multimediów i interaktywności nie będzie można jednak na razie korzystać. To chwilowe ograniczenie z powodzeniem uzupełnia większa liczba dotąd niepokazywanych eksponatów, które prezentowane są w nowych, interesujących oraz niekiedy zaskakujących lub nieoczywistych układach i zestawieniach.

Zagrożenie epidemiologiczne nakłada konieczność zaostrzenia wymogów higieniczno-sanitarnych w celu zapewnienia bezpieczeństwa, a tym samym komfortu zwiedzania i obsługi muzeum. Oprócz wspomnianego ograniczenia używania multimediów i interaktywności zmniejszona została liczba osób, które jednocześnie mogą przebywać na wystawie - do 7 osób na piętro i 14 osób na całej ekspozycji. Dodatkowo uruchomiony został system wcześniejszego zgłaszania telefonicznego i mailowego zamiaru zwiedzania wystawy. Regularnie będą też dezynfekowane wszystkie poręcze, klamki i inne powierzchnie dotykowe.

Szczegółowe zasady zwiedzania Spichlerza Polskiego Rocka znajdują się na stronie Spichlerza Polskiego Rocka w Jarocinie www.spichlerzpolskiegorocka.pl

Mimo utrudnień i ograniczeń warto zobaczyć Spichlerz Polskiego Rocka po przerwie, z nowymi eksponatami, opowiadającymi w atrakcyjny sposób historię polskiej muzyki rockowej, która bez festiwalu w Jarocinie zapoczątkowanego Wielkopolskimi Rytmami Młodych, nie byłaby taka sama.

PROGRAM OTWARCIA

Wielkopolskie Rytmy Młodych w sieci

W nawiązaniu do 50-letniej tradycji 12 czerwca 2020 roku zostanie zainaugurowany przegląd młodych zespołów muzycznych pod nazwą „Wielkopolskie Rytmy Młodych w sieci”. W tym roku ze względu na sytuację epidemiologiczną przegląd odbędzie się online. W dniu ponownego otwarcia Spichlerza Polskiego Rocka ogłoszony zostanie regulamin i możliwość zgłaszania do przeglądu za pomocą platformy internetowej. Finał odbędzie się 26 września 2020 w Spichlerzu Polskiego Rocka, skąd przeprowadzona zostanie transmisja online mini koncertów wykonawców wyłonionych przez internautów i jury. Po ogłoszeniu zwycięzcy odbędzie się specjalny koncert nawiązujący do historii przeglądu, przygotowany przez Dariusza Malejonka z zaproszonymi przez artystę muzykami.

Program „Wielkopolskich Rytmów Młodych w sieci” zostanie realizowany dzięki dofinansowaniu z programu „Kultura w sieci” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz inicjatywie i wsparciu burmistrza Jarocina.

 Oprowadzanie po zmodernizowanej ekspozycji stałej Spichlerza Polskiego Rocka

g. 15.00 – 21.00

O godzinach 15.00, 16.00, 17.00, 18.00, 19.00 i 20.00 rozpoczną się oprowadzania po ekspozycji stałej Spichlerza Polskiego Rocka. W ich trakcie będzie możliwość poznania historii festiwalu w Jarocinie i eksponatów, które po raz pierwszy pojawią się w Spichlerzu Polskiego Rocka. Omówione zostaną także zmiany w narracji ekspozycji po modernizacji i wprowadzeniu nowych eksponatów.

Wstęp na wystawę 12 czerwca jest bezpłatny!

Uwaga!

Ze względów na zagrożenie epidemiologiczne oprowadzania odbywać się będą w grupach nie większych niż 7 osób. Wszystkie osoby w czasie zwiedzania proszone są o zakrycie ust i nosa oraz założenie rękawiczek ochronnych.  Ze względów organizacyjnych prosimy o wcześniejsze (do g. 12.00) zapowiedzenie zamiaru wizyty z podaniem planowanej godziny zwiedzania i liczby osób (do 7), mailowo spichlerz@muzeumjarocin.pl lub telefonicznie pod numerem 698 166 598. Szczegółowe informacje dotyczące zasad zwiedzania w czasie pandemii znajdują się na stronie internetowej Spichlerza Polskiego Rocka.

 

Pokazy filmów poświęconych historii i roli festiwalu w Jarocinie

(Od Wielkopolskich Rytmów Młodych do powstania Spichlerza Polskiego Rocka)

g. 15.00 – 20.00

g. 15.00

"Płyń pod prąd" - czas: 23:31.

Film poświęcony w całości Wielkopolskim Rytmom Młodych. Przegląd odbywał się przez całe lata 70. i z roku na rok stawał się coraz ważniejszą imprezą muzyczną na mapie kraju. O powstaniu WRM i ich znaczeniu dla późniejszego Festiwalu w Jarocinie, opowiadają uczestnicy, organizatorzy i mieszkańcy, a także czarno-białe kroniki nakręcone przez AKF JAR - klub działający w Jarocinie (Jarocin 1969-1980).

 g. 15.30.

"Blues bez pieniędzy" - czas: 22:01

Rok 1980 jest przełomowy dla Polski, a także dla polskiego rocka. Wybucha boom rockowy, a w Jarocinie XI edycja WRM jest jednocześnie I Ogólnopolskim Przeglądem Muzyki Młodej Generacji. Zmiana formuły festiwalu i przeniesienie go na czerwiec powodują dużo większą popularność imprezy. Gwiazdy Jarocina tego czasu to: Dżem, TSA, Ogród Wyobraźni. Na polskiej scenie pojawiają się buntownicy z nurtu punkrockowego (Jarocin 1980-1982).

 g. 16.00

"Dzieci rewolucji pijące mleko" - czas: 29:46 

Wyjątkowa atmosfera, niezwykły ferment muzyczny i różnorodność oferty - to cechy wyróżniające Festiwal Muzyków Rockowych od innych imprez muzycznych w kraju. To właśnie do tych edycji odwoływać się będą kolejne pokolenia i to one stworzą, żyjącą do dziś, legendę festiwalu (Jarocin 1983-1986).

 g. 16.30

"Wiatr wieje tam, gdzie chce" - czas: 26:07

Festiwal w Jarocinie ma wpływ również na mieszkańców krajów ościennych, jak ówczesna Czechosłowacja czy NRD. To stamtąd przybywają fani i muzycy, a wśród nich Paul Landers, wówczas muzyk Feeeling B, dziś zespołu Rammstein. Rozgłośnia harcerska staje się głównym sprzymierzeńcem organizatorów i na czas festiwalu tworzy Radio Nieprzemakalnych, jedyną tego typu rozgłośnię w całym Bloku Wschodnim (Jarocin 1987-1990).

 g. 17.00

"List z pola boju" - czas 25:44

Festiwal staje się największą imprezą rockową w kraju, ale coraz mniej opiniotwórczą, organizatorzy prezentują głównie gwiazdy, konkurs spada na dalszy plan, choć to podczas tych edycji debiutują HEY, Sweet Noise czy Łukasz Lach. Koncerty są transmitowane przez telewizję, a nowa kapitalistyczna rzeczywistość wymusza na organizatorach poszukiwanie sponsorów. Nie podoba się to części publiczności i coraz częściej dochodzi do zamieszek. Największe mają miejsce w 1994 roku i to po nich władze miasta zaprzestają organizacji imprezy (Jarocin 1991-1994).

 g. 17.30

"Wehikuł czasu" - czas: 27:09

Próby reanimacji festiwalu trwają kilka lat, ale dopiero PRL Festiwal z 2005 roku staje się początkiem powrotu imprezy na festiwalową mapę Polski. Rzeczywistość jest już jednak inna, a festiwal w Jarocinie staję się jedną z wielu imprez i musi konkurować o widza. Staje się festiwalem rodzinnym. Wzbudza też kontrowersje, bo czy odcinanie kuponów od dawnej popularności to jedyna droga jego przetrwania? (Jarocin 2000-2013).

 g. 18.30

"Dziewczyny karabiny" – czas: 20:30

Odcinek dedykowany kobietom tworzącym nie tylko historię Festiwalu w Jarocinie, ale polskiego rocka w ogóle. Pokazuje zmiany, jakie przez lata dokonały się w polskim społeczeństwie - od lat 60., kiedy przedstawicielki płci pięknej stawały głównie przed mikrofonem, aż do współczesności, gdy kobiety coraz częściej sięgają po instrumenty dotąd "zarezerwowane" dla mężczyzn i tworzą własne zespoły.

 g. 19.00

"Idę samotny ulicą mego miasta" – czas: 23:53

Film poświęcony scenom muzycznym, które w latach 80. odegrały bardzo ważną rolę w rozwoju polskiej muzyki rockowej. Działały wtedy m.in..: Trójmiejska Scena Alternatywna, Rzeszowskie Zagłębie Rockowe, Scena Toruńska skupiona wokół klubu "Od Nowa", czy warszawskie zespoły działające w klubie Hybrydy i organizujące festiwal Róbrege. Każda z nich zaistniała na festiwalu w Jarocinie.

 g. 20.30

"Płyń pod prąd" - czas: 23:31. (powtórka)

Film poświęcony w całości Wielkopolskim Rytmom Młodych. Przegląd odbywał się przez całe lata 70. i z roku na rok stawał się coraz ważniejszą imprezą muzyczną na mapie kraju. O powstaniu WRM i ich znaczeniu dla późniejszego Festiwalu w Jarocinie, opowiadają uczestnicy, organizatorzy i mieszkańcy, a także czarno-białe kroniki nakręcone przez AKF JAR - klub działający w Jarocinie (Jarocin 1969-1980).

 

Wszystkie seanse w klubokawiarni Kontrapunkt na parterze Spichlerza Polskiego Rocka.

 

W przerwach między seansami i po ich zakończeniu muzyczne sety z muzyką polską lat 70. XX wieku.

 

 


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia