Czy wieś Wilhelmswalde (Radliniec) była wyjątkowym przypadkiem? Przez kogo zostały zaprojektowane i zbudowane wzorcowe zabudowania? Jak funkcjonowały na co dzień gospodarstwa niemieckich rolników? Jak miały wyglądać inne wsie na terenach okupowanych i wcielonych do III Rzeszy?

Podczas wykładu w Jarocinie odpowiedzi na te pytania udzieli dr Aleksandra Paradowska z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, autorka publikacji poświęconych architekturze międzywojennej, w tym książek: „Przeciw chorobie. Architektura szpitalna Wielkopolski w dwudziestoleciu międzywojennym” (Poznań 2015) oraz „Na Starym Grunwaldzie. Domy i ich mieszkańcy” (wraz z Piotrem Kordubą, Poznań 2012). 

Wykład jest związany z przygotowywaną książką, poświęconą architekturze nazistowskiej na terenie Warthegau, i stanowi kontynuację prelekcji, jaka odbyła się w Muzeum Regionalnym w Jarocinie w listopadzie ubiegłego roku.

Wykład, organizowany przez Muzeum Regionalne w Jarocinie, odbędzie się w czwartek, 17 maja o godz. 17.00 w ratuszu (II piętro).

Projektowanie wsi należało do priorytetowych dziedzin zaprowadzania nowego porządku na terenach polskich opanowanych przez Niemców. Racjonalnie zorganizowane gospodarstwa były dopasowane do narzuconej z góry wizji niemieckiej rodziny, a ich dobra organizacja miała sprzyjać wzrostowi produkcji rolniczej na tych terenach. Spośród licznych planów jako pierwsza zrealizowana została wzorcowa wieś pod Jarocinem – Wilhelmswalde (Radliniec). Do dzisiaj w prawie niezmienionym stanie zachowały się tam charakterystyczne zabudowania z czerwonej cegły, a w niektórych domach także elementy oryginalnego wyposażenia. 

 

 

 

 


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia