Wernisaż prac zakończył I Międzynarodowy Plener Artystyczny w Tarcach. Przez ponad tydzień artyści z Europy Wschodniej interpretowali pojęcie wolność.

Okazją do zorganizowania tego artystycznego przedsięwzięcia są, przypadające w tym roku dwie setne rocznice – odzyskania przez Polskę niepodległości oraz wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Wzięli w nim udział malarze, rzeźbiarze i graficy z Polski, Łotwy, Białorusi i Ukrainy. - Różne są historie naszych narodów, różne są drogi walki o niepodległość i jej utrzymanie, ale to samo, silne pragnienie wolności. I to właśnie ona stała się motywem pleneru. Dziękuję Włodkowi Bludnikowi, mieszkającemu w Mieszkowie, za wcielenie w życie mojego pomysłu i za opiekę merytoryczną nad tym przedsięwzięciem – mówi burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki. Plener odbywał się we wspaniałej scenerii pałacu i parku w Tarcach.  W roku 100-lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego miejsce to jest niemal symboliczne. To przecież waśnie tu mieszkał dowódca jarocińskich powstańców wielkopolskich i dowódca VI Okręgu Wojskowego powstania – jedynego zwycięskiego zrywu niepodległościowego w Polsce - major Zbigniew Ostororóg-Gorzeński.

Pomysłodawcą zorganizowania I Międzynarodowego Pleneru Artystycznego WOLNOŚĆ był burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki.  Opiekę merytoryczną nad przedsięwzięciem objął artysta, mieszkający od niedawna w Mieszkowie pod Jarocinem - Włodzimierz Bludnik. 


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia