Nareszcie mieszkańcy Ziemi Jarocińskiej doczekali się własnego słownika gwarowego. Jego autorką jest Jadwiga Podeszwa.

"Słownik gwary Ziemi Jarocińskiej" zawiera ok. 1200 słów wraz z tłumaczeniem i przykładowymi zdaniami ukazującymi kontekst znaczeniowy. Uzupełnieniem książki jest parafraza "Lokomotywy" Juliana Tuwima w naszej gwarze oraz kilka dowcipów. Oto jeden z nich:

„Listowy przyniósł list. Leciec czyto: „Tata, jo tu we włejsku dziewuszke se poznołym. Prześlijcie mi 20 zletych, zrobiymy se pletegrafke i wum przyśle”. Za pore dni żołniyrz dustoł list łed łejca: „Synu, posyłum ci 10 złetych, zrób płetegrafke dziewuszce, ciebie przeciyk znum”.

Podczas spotkania autorka opowiadała o pracy nad słownikiem, mówiła o tym jak zbierała słowa () od mieszkańców, odwoływała się też do wspomnień z dzieciństwa.

Dała też wspaniały pokaz użycia naszej gwary opowiadając historię sąsiadki Roguszczakowej.

Gośćmi specjalnymi promocji naszego słownika byli Aneta Kołodziejczyk-Trawińska, która opatrzyła książkę naukowym wstępem i Jacek Hałasik, dziennikarz Radia Merkury Poznań, znawca gwary wielkopolskiej. Książka została wydana wspólnie przez bibliotekę i Muzeum Regionalne w Jarocinie. Można ją nabyć w Filii nr 1 "Pod Ratuszem" w cenie 20 zł.

      


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia