W połowie października zostanie ograniczona możliwość jazdy samochodem drogą prowadzącą od ul. Kasztanowej do Pałacu Radolińskich. Nieużywana od lat brama zostanie zamknięta, co wykluczy możliwość wjazdu. To efekt licznych interwencji mieszkańców i ostatnio także policji.

W godzinach porannych i popołudniowych, a także w dni targowe natężenie ruchu samochodowego na drodze wewnątrz parku zagrażało bezpieczeństwu pieszych. Zdarzało się, że kierowcy parkowali auta nawet w alejach parkowych.  „Często uczęszczam przez Park Miejski od strony os. Kasztanowa głównym wejściem. To, co dzieje się tam od ostatniego czasu przechodzi wszelkie granice” - napisał kilka dni temu do urzędu miejskiego mieszkaniec Jarocina. – „Chodzi mi o ruch samochodów i gigantyczny parking jaki sobie ludzie robią na drodze dojazdowej (asfaltowej) do Pałacu i przed samym Pałacem. Czy  z parku robimy kolejny parking. Zdaję sobie sprawę, że w parku jest klasa szkolna. Od dawien dawna funkcjonuje tam szkoła muzyczna i nigdy nie było takiego problemu, aby rodzice pozostawili samochody na dużym parkingu przy ul. Do Zdroju i doprowadzili dzieci na lekcje. Teraz na drodze prowadzącej do pałacu nie można spokojnie iść pieszo. Zostałem dzisiaj strąbiony przez samochód, który "nielegalnie" zmierzał w kierunku pałacu” - opisywał zdarzenie mieszkaniec i jako dowód przesłał serię zdjęć. Temat samochodów parkujących na terenie parku i jeżdżących po drodze prowadzącej do Pałacu Radolińskich był też często poruszany podczas spotkań konsultacyjnych dotyczących rewitalizacji i rewaloryzacji zespołu pałacowo-parkowego w Jarocinie.

- W ubiegłym tygodniu wspólnie z policją, dyrektorem Zespołu Szkół nr 5 w Jarocinie i dyrektorką Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Jarocinie analizowaliśmy na miejscu możliwości rozwiązania problemu. Wszyscy zgodnie doszliśmy do wniosku, że najskuteczniejszym rozwiązaniem będzie zamknięcie wjazdu od ul. Kasztanowej  - mówi zastępca burmistrza Robert Kaźmierczak. - Kiedy spotkaliśmy się przy bramie wjazdowej i szliśmy drogą w kierunku pałacu mijało i wyprzedzało nas kilkanaście aut. Niewielu kierowców czuło się zakłopotanych widząc policjanta w mundurze, mimo że przed chwilą musieli złamać zakaz wjazdu - relacjonuje wiceburmistrz. 

Dziś rozpoczęła się naprawa nieużywanej od wielu lat bramy wjazdowej. Po odnowieniu przęseł brama będzie zamykana, co uniemożliwi wjazd samochodów. Możliwość otwarcia będą mieli jedynie w wyjątkowych sytuacjach pałacowi portierzy. Naprawiony zostanie także chodnik  przy furtce wejściowej do parku. Prace prowadzone na zlecenie gminy przez  firmę Dorja z Witaszyc mają się zakończyć do połowy października.   

Od kilku lat w Pałacu Radolińskich funkcjonuje Szkoła Muzyczna I Stopnia i pierwsze klasy Szkoły Podstawowej nr 5 w Jarocinie. Przez ten czas gwałtownie wzrosło tam natężenie ruchu samochodowego. Pierwotnie podstawówka miała zajmować pałacowe pomieszczenia tylko przez rok. Ze względu na ochronę konserwatorską wokół pałacu nie mogą powstać żadne obiekty towarzyszące funkcjonowaniu szkoły. Najpóźniej w 2017 r. w pałacu przestaną funkcjonować oddziały podstawówki ze względu na plany przeniesienia do zabytkowych wnętrz wystawy Muzeum Regionalnego w Jarocinie.

Osoby korzystające z instytucji znajdujących się w Pałacu Radolińskich mogą pozostawić samochody na kilkudziesięciu miejscach parkingowych znajdujących się przy ul. Kasztanowej, Do Zdroju, a także na placu przd halą targową. Kolejne miejsca parkingowe znajdują się 200 m od pałacu przy ul. Zamkowej.   

 
fot. mieszkaniec Jarocina
 

Okolice pałacu Radolińskich - 23.09.2015 roku


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia