W nocy z 8 na 9 listopada 1918 roku w jarocińskich koszarach wybuchł bunt. Powstała pierwsza w Wielkopolsce Rada Żołnierska, a oddział wojskowy ruszył do miasta zajmując budynek dowództwa garnizonu, więzienie, pocztę i dworzec kolejowy. To wydarzenie upamiętni akcja „Obudzić śpiących”, która odbędzie się na jarocińskim dworcu w sobotę (9.11) od godz. 5.00 rano.

„Obudzić śpiących” – to akcja plenerowa, która odbędzie się na dworcu kolejowym w Jarocinie wczesnym rankiem 9 listopada, dokładnie w 101. rocznicę wydarzeń, jakie miały miejsce w Jarocinie w nocy z 8 na 9 listopada 1918 roku. To one zapoczątkowały przejmowanie z rąk zaborcy władzy w mieście i powiecie przez Polaków.

Tej nocy wśród żołnierzy stacjonujących w jarocińskich koszarach wybuchł bunt, powstała pierwsza w Wielkopolsce Rada Żołnierska, a oddział wojskowy pod dowództwem Bronisława Kirchnera ruszył do miasta zajmując budynek dowództwa garnizonu, więzienie, pocztę i dworzec kolejowy.

To wydarzenie upamiętniać ma właśnie akcja „Obudzić śpiących”. Odbywać się ona będzie na terenie jarocińskiego dworca kolejowego. O godz. 5.00 rano na peronie pojawią się grupy harcerzy, uczniów ZSP nr 2, członków grupy rekonstrukcyjnej „JEDNOŚĆ” i członków jarocińskiego koła TPPW. Umundurowana młodzież zaopatrzona we flagi powstańcze i narodowe wręczać będzie pasażerom pociągów przejeżdżających przez Jarocin biało-czerwone rozetki powstańcze wraz z wizytówkami przybliżającymi  symbolikę rozetki, a także ulotki przypominające o jarocińskich wydarzeniach z 1918 roku. Każdy pociąg witany i żegnany będzie odgłosami werbli oraz dźwiękami pieśni patriotycznych. Dzięki nagłośnieniu podróżni, w czasie postoju pociągu, na bieżąco informowani będą o jarocińskiej rewolucji sprzed ponad 100 lat. Dla uczestników akcji przygotowane będą ciepłe napoje i grochówka wojskowa.

Wszystko potrwa ponad 3 godziny, podczas największego natężenia ruchu pasażerskiego i zakończy się ok. godz. 9.00. Hasło „Obudzić śpiących” nawiązuje bezpośrednio do wspomnień jarocińskiego powstańca Stanisława Karolczaka, który o akcji mającej miejsce w mieście w nocy z 8 na 9 listopada pisał, że mieszkańcy zostali „zbudzeni okrzykami, strzałami i biciem dzwonów kościelnych”. Pamiętając o tamtych wydarzeniach warto „obudzić” śpiących podróżnych i mieszkańców miasta, przypominając im o wydarzeniach sprzed wieku.

Akcja odbędzie się nie po raz pierwszy. Ma ona charakter cykliczny i organizowana jest przez Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/19 Koło Jarocin od sześciu lat w ramach Dni Patrona Miasta. Partnerami wydarzenia będą: ZHP Hufiec Jarocin, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie, Grupa Rekonstrukcyjna „JEDNOŚĆ”, Muzeum Regionalne w Jarocinie, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin, 16. jarociński batalion remontu lotnisk, JAROCIN SPORT Sp. z o.o.


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia