Czwarta Noc z Andersenem upłynęła pod znakiem baśni, wróżek i opowieści o życiu pana Andersena. Gościem specjalnym tegorocznej nocy była Wioletta Piasecka, autorka książek dla dzieci i biografii Hansa Christiana Andersena.

Wilkowyjskim nocowaczom opowiadała same ciekawostki z życia bajkopisarza. Dzieci dowiedziały się, że pochodził z bardzo ubogiej rodziny i bardzo chciał zostać sławnym aktorem. Gdy miał około 13 lat wyjechał sam do Kopenhagi i tam udało mu się po kilku latach otrzymać królewskie stypendium. Dzięki niemu ukończył szkołę, ale zamiast zostać aktorem został pisarzem. Początkowo pisał sztuki teatralne i wiersze, a przypadek, a właściwie zawód miłosny sprawił, że zaczął pisać baśnie. Zyskał światową sławę jako pisarz dla dzieci, ale w swojej rodzinnej Danii uznanie zdobył pod koniec życia. Dziś natomiast Duńczycy są niezwykle z niego dumni. Ma mnóstwo pomników, a w ważnych dla państwa duńskiego chwilach śpiewany jest hymn, do którego słowa napisał właśnie Hans Christian Andersen.

Po wysłuchaniu opowieści, dzieci udały się w magiczną podróż do sześciu baśniowych komnat, w których czekały zadania. Trzeba było wyłowić jabłko z wróżbą, zagrać "Sto lat" na bum bum rurkach, napisać bajkę, dopasować pytania do odpowiedzi i przejść test z wiedzy o Andersenie oraz pokonać książkowy tor przeszkód. Na zakończenie należało stworzyć ekologiczny strój czarodziejki lub czarodzieja.

Po tak wymagających zadaniach przyszedł czas na poczęstunek pysznych drożdżówek od jarocińskiej Gminnej Spółdzielni. Potem wszyscy wyszli zasadzić drzewko do ogrodu, a po powrocie zaczęto przygotowania do snu. Rano wszyscy uczestnicy nocy otrzymali pamiątkowe medale. Noc przygotowały bibliotekarki z Wilkowyi Joanna Jarecka i Danuta Michalak przy współpracy uczennic gimnazjum, nauczycieli i pracowników Zespołu Szkół z Wilkowyi.

 


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia