Zapraszamy na wykład dr. hab. Andrzeja Gulczyńskiego z Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, który poświęcony będzie Polskiemu Sejmowi Dzielnicowemu. Prelekcja odbędzie się w Muzeum Regionalnym w Jarocinie (II piętro ratusza) we wtorek, 4 grudnia o godz. 17.00.

Polski Sejm Dzielnicowy obradował miedzy 3 a 5 grudnia 1918 r. Składał się z 1399 przedstawicieli Polaków, zamieszkujących ziemie pozostające w granicach Niemiec. Prelekcji towarzyszyć będzie wystawa, przedstawiająca sylwetki wybranych delegatów na ten parlament z powiatu jarocińskiego. Przedstawiono na niej m.in. postaci księży – Jana Donata proboszcza z Mieszkowa, Kazimierza Janke proboszcza z Kotlina oraz Antoniego Nowaka proboszcza z Jaraczewa, a także przedsiębiorców: Mieczysława Domagalskiego czy też Franciszka Basińskiego. 

Wystawa przygotowana została w ramach projektu "Przed Powstaniem: Jarociniacy na Polskim Sejmie Dzielnicowym i w pracy organicznej", dofinansowanego przez Gminę Jarocin, realizowanego przez Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół nauk we współpracy z Muzeum Regionalnym w Jarocinie.

 

Obraz może zawierać: na zewnątrz


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia