Odpady wielkogabarytowe to odpady komunalne powstające w gospodarstwach domowych, które ze względu na ponadnormatywne wymiary lub wagę nie mieszczą się w standardowych pojemnikach i kontenerach na odpady. Odpady te stanowią niemałe wyzwanie dla większości mieszkańców w związku z ich dużymi rozmiarami oraz wagą. Poza tym, nie zawsze wiemy co z nimi zrobić i jak się ich pozbyć?

Wielkogabarytów nie możemy wyrzucać do kontenerów i pojemników na odpady zmieszane, ponieważ nie są one odpadami resztkowymi i można  je poddać dalszemu zagospodarowaniu. Część z nich jak np. tapicerka meblowa, pianki od materacy, foteli czy wersalek są oddawane do spalarni lub cementowni jako paliwo alternatywne i tam zostają odpowiednio zagospodarowane. Z kolei elementy wielkogabarytów, które nadają się do recyklingu, są wybierane przez pracowników zakładu i dalej przekazywane do odbiorców, którzy poddają je dalszym procesom przetwarzania. W szczególności możemy wyróżnić tu odpady z metalu oraz drewna. Te pierwsze, które są odpowiednio wyselekcjonowane, trafią ostatecznie do hut metalu. Natomiast odpady z drewna zazwyczaj są przerabiane na płyty wiórowe, pilśniowe lub inne drewniane komponenty. Odzysk tych surowców wpływa pozytywnie na środowisko, dlatego tak ważne jest oddanie wielkogabarytów do takich zakładów jak ZGO Sp. z o.o. w Jarocinie – Wielkopolskiego Centrum Recyklingu.

Dotychczas odpady wielkogabarytowe można było oddawać na dwa sposoby. Każdy mieszkaniec zabudowy jednorodzinnej mógł dostarczyć odpady na zbiórki mobilne. Jednak od września tego roku gmina Jarocin zaprzestaje zbiórek, zgodnie z nowym Regulaminem Utrzymania Czystości i Porządku w Gminie. Skąd wynika ta zmiana? Wielokrotnie zdarzało się, że sprzęty, które trafiały były zdekompletowane, co przekładało się na wyższe ceny, jak i sposób ich zagospodarowania.

Drugim sposobem jest oddanie odpadów wielkogabarytowych na PSZOK, który mieści się w siedzibie ZGO Sp. z o.o. w Jarocinie- Wielkopolskie Centrum Recyklingu. Można to zrobić albo przywożąc te odpady na „własną rękę” lub wynajmując odpowiednio duży transport. Będąc mieszkańcem gminy Jarocin możesz odpady wielkogabarytowe oddać bezpłatnie, dzięki opłacie, którą wnosimy do gminy.

Od września tego roku, będzie to jedyny rekomendowany sposób na pozbycie się z domu problemowych odpadów.

Obraz może zawierać: tekst „Co MOŻEMY ZALICZYĆ DO ODPADÓW WIELKOGABARYTOWYCH? MEBLETAPICEROWANE FOTELE KANAPY ŁÓŻKA PUFY KRZESŁA WERSALKI ŁÓŻECZKA DZIECIĘCE ŁÓŻECZKA TURYSTYCZNE MEBLE DREWNIANE MEBLOŚCIANKI MATERIAŁOWE KOJCE DLA DZIECI STOŁY STOLIKI SZAFKI BIURKA DREWNO 丹 KRZESŁA DESKI DREWNIANE PODŁOGOWE ŁAWKI SKRZYNIE KOSZE WIKLINOWE INNE KOŁDRY DREWNIANE RAMY OKIENNE BEZ SZYB PODUSZKI MATERACE WYKŁADZINY PODŁOGOWE BASEN OGRODOWY GUMOWY WÓZEK DZIECIĘCY PANELE PODŁOGOWE DOMOWE PARASOLE ZABAWKI PLUSZOWE HAMAK ŚPIWÓR”

 


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia