Czy park Radolińskich zaprojektował Piotr Józef Lenne - ogrodnik króla pruskiego, twórca m. in. ogrodu pałacowego Sanssouci, jeden z najwybitniejszych architektów krajobrazu XIX w.? Na to pytanie z pewnością odpowie dr Bożena Łukasik z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, podczas prelekcji, towarzyszącej wernisażowi wystawy poświęconej P. J. Lenne. Zapraszamy do Pałacu Radolińskich we wtorek, 13 listopada o godz.17.00.

Czy jeden z najwybitniejszych architektów krajobrazu XIX w. Peter Joseph Lenné - ogrodnik pruskiego króla, projektant m. in. parku pałacowego Sanssouci w Poczdamie był w 1857 r. w Jarocinie, aby osobiście przekazać Władysławowi Radolińskiemu projekt przypałacowego ogrodu? Tak twierdził Andrzej Kostołowski w artykule zamieszczonym w 2006 r. w "Zapiskach Jarocińskich". Wątpliwości co do tego miała Róża Kąsinowska, autorka monografii "Pałac w Jarocinie. Dzieje rezydencji i jej właścicieli", która pisała raczej o współpracy Lenné z projektującym pałac Friedrichem Augustem Stülerem i dawanych mu wytycznymi do projektu.

Czym wyróżniały się jego dzieła Lenné, jaki był zakres podejmowanych przez niego prac, w czym przewyższał współczesnych mu twórców? O tym opowie we wtorek 13 listopada o godz. 17.00 w Pałacu Radolińskich dr Bożena Łukasik z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, autorka m. in. książki "Działalność projektowa architekta krajobrazu Petera Josepha Lennégo na ziemiach polskich w XIX wieku".

Prelekcji towarzyszyć będzie dwujęzyczna wystawa „Mistrzowskie jak rzadko które… Ogrody Petera Josepha Lenné w Polsce”, przygotowana przez Uniwersytet Techniczny w Dreźnie, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu oraz Fundację Pruskich Pałaców i Ogrodów w Berlinie i Brandenburgii przy współpracy z Niemieckim Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej. Ekspozycja odkrywa zaprojektowane przez Lenné ogrody krajobrazowe położone na wschód od Odry. Będzie ją można oglądać do końca stycznia w Pałacu Radolińskich. 

Obraz może zawierać: niebo, na zewnątrz i przyroda

 


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia