Kwiecień w jarocińskich bibliotekach stał pod znakiem spotkań z twórcami książek dla dzieci. Małych czytelników w filii nr 2 w Jarocinie i filii w Witaszycach odwiedziły Niedoparki, czyli bohaterowie książek czeskiego pisarza Pavela Šruta.

 

"Czy zdarza się wam, że nie możecie znaleźć skarpetki do pary? Jeśli tak to znak, że mieszka u was Niedoparek" - mówiła Julia Różewicz, tłumaczka trylogii o Niedoparkach. Podczas spotkań dzieciaki dowiedziały się gdzie mieszkają Niedoparki, co jedzą, czego się boją, a co uwielbiają. Potem wszyscy przystąpili do tworzenia własnych Niedoparków. Każdy wybrał sobie skarpetkę i za pomocą igły i nitki szył, przyszywał, ozdabiał. I tak powstała niezwykła galeria naszych Niedoparków.

O pułapkach języka polskiego, bykach i historiach z życia wziętych opowiadała dzieciom w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży i w filii w Wilkowyi Agnieszka Frączek. Okazało się, że dzieci bardzo dobrze radzą sobie z pułapkami jakie zastawia na nie język polski. Przygotowane przez pisarkę zagadki i zadania nie sprawiły im za dużo trudności.

Wielkim rymowaniem, śpiewem i tańcami zakończył się kwietniowy cykl spotkań. A to za sprawą Doroty Gellner. Autorka książek dla dzieci i tekstów piosenek, m.in. „Zuzia, lalka nieduża”, „Ogórek zielony”, „A ja rosnę i rosnę” zaprosiła dzieci z Cielczy i Mieszkowa w podróż do krainy rymowania. Mali czytelnicy poznali Gryzmoła, niezwykłe krawcowe, dziwną rodzinę Wścibskich  oraz Olę i jej piłkę.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Pomysłownik książkowy" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miejskiego w Jarocinie.

 


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia