Zakład Gospodarki Odpadami w Jarocinie – Wielkopolskie Centrum Recykling – stworzył swój własny, naturalny nawóz z odpadów zielonych – Terrawit. Można go zakupić w siedzibie spółki w Witaszyczkach.

W ZGO WCR produkowany jest środek wspomagający uprawę roślin Terrawit, czyli naturalny nawóz otrzymywany w procesie kompostowania wyłącznie selektywnie zbieranych traw, gałęzi, liści i kory.

Jak powstaje Terrawit? W czasie produkcji dochodzi do pełnej higienizacji wsadu (wzrost temperatury do 70 st. Celsjusza),  co skutkuje usunięciem wszystkich jaj pasożytów oraz chorobotwórczych bakterii. Po sześciu tygodniach kompostowania w tunelu wsad wywożony jest na plac kompostowy i formowana jest pryzma. W celu napowietrzenia pryzmy raz w tygodniu całość przerzucana jest przy pomocy samojezdnej przerzucarki. Etap ten trwa od ośmiu do dwunastu tygodni. Ostatnim jest frakcjonowanie gotowego materiału. Na sicie mobilnym o oczkach 20 mm uzyskuje się frakcję < 20 mm – środek wspomagający uprawę roślin Terrawit oraz frakcję > 20 mm, która jest ponownie rozdrabniana i zawracana do procesu kompostowania.

To środek w 100 procentach naturalny, dopuszczony do obrotu handlowego decyzją Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Posiada także oraz pozytywne opinie Państwowych Ośrodków Badawczych.

 


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia