Muzeum Regionalne w Jarocinie otrzymało kolejną dotację! Pozytywna odpowiedź przyszła tym razem z Muzeum Historii Polski z Warszawy, które od lat organizuje konkurs pod nazwą Patriotyzm Jutra. Doceniony projekt pt. Jarocinianie w powstaniu został dofinansowany kwotą 40 tys. zł. W ramach pozyskanych środków oraz przy wsparciu budżetu Gminy Jarocin, zostanie zrealizowana inscenizacja dramatu pt. NIE NALEŻY DŁUŻEJ CZEKAĆ!, w której, obok profesjonalnych aktorów pracujących na co dzień m.in. w Teatrze Polskim w Poznaniu, będą mogli zagrać także mieszkańcy Jarocina.

Oparta na wspomnieniach jarocińskich powstańców wielkopolskich sztuka przedstawia wydarzenia z przełomu lat 1918/1919, które miały miejsce na terenie Wielkopolski.  Oprawa scenograficzna, charakteryzacja oraz rekwizyty pomogą widzom przenieść się w czasie do wydarzeń sprzed stu lat. Dopełnieniem spektaklu będą osobne warsztaty źródłowe z powstania wielkopolskiego dla młodzieży jarocińskich szkół.

W ślad za pierwszymi przygotowaniami do spektaklu, Muzeum Regionalne w Jarocinie poszukuje mieszkańców, którzy chcieliby zagrać w tym niecodziennym przedsięwzięciu. Sztukę reżyseruje Piotr Kaźmierczak, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, znany już mieszkańcom Jarocina m.in. z wystawionego dwa lata temu w JOK Jarocin przedstawienia „Poszli ci, którzy powinni”. Wówczas na scenie pojawili się także jarociniacy.  Scenariusz do przygotowywanego obecnie spektaklu NIE NALEŻY DŁUŻEJ CZEKAĆ! napisał poznański dramaturg Łukasz Pawłowski, a jego akcja rozgrywać się będzie w Jarocinie. W postaci pierwszoplanowe wcielą się aktorzy z Teatru Polskiego w Poznaniu. Towarzyszyć na scenie mogą im właśnie mieszkańcy Gminy Jarocin! Osoby zainteresowane wzięciem udziału w sztuce proszone są o kontakt z jarocińskim muzeum (muzeum@muzeumjarocin.pl, 62/747-34-49). We wrześniu odbędzie się spotkanie z reżyserem Piotrem Kaźmierczakiem. Sztuka wystawiona zostanie w listopadzie w JOK Jarocin. - Powstanie wielkopolskie w Jarocinie przebiegło tak sprawnie, że prawie niezauważalnie na tle innych wydarzeń. Ale gdzie byli ludzie, tam są i historie. Spróbujemy je sobie wspólnie opowiedzieć tak, jak mogły się wydarzyć – mówi reżyser Piotr Kaźmierczak.

Spektakl jest częścią projektu „Jarocinianie w powstaniu”, finansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”, oraz ze środków Gminy Jarocin. Partnerami w realizacji zadania są Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin oraz Stowarzyszenie Jarocin XXI.

 - Projekt jest wielowymiarowy. Dominuje wymiar artystyczny oparty na inscenizacji dramatu Łukasza Pawłowskiego – podkreśla dyrektor muzeum Sebastian Pluta. - Temat powstania wielkopolskiego nieczęsto był tematem sztuk teatralnych. Tym ciekawiej zapowiada się możliwość konfrontacji obrazu wydarzeń sprzed stu lat widzianych oczyma współczesnego dramaturga z tym jak każdy z nas, Wielkopolan, wyobraża sobie tamten czas. Drugi wymiar to bez wątpienia danie szansy jarociniakom, którzy mają w sobie odwagę sceniczną, możliwości uczestniczenia w spektaklu teatralnym. Myślę, że może to być niezwykle cenne doświadczenie – mówi dyrektor muzeum.

 


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia