"Balladyna" Juliusza Słowackiego będzie lekturą dziewiątej odsłony Narodowego Czytania. Wydarzenie odbędzie się 5 września. Tradycyjnie już do narodowego czytania dołącza jarocińska biblioteka, która w tym roku proponuje... malinowe podchody z książką w tle.

W ramach tegorocznego wydarzenia - 5 września 2020, w godzinach od 10.00 do 12.00 bibliotekarki zapraszają do Kamienicy Kultury i Biblioteki Głównej w Pałacu Radolińskich. Tam na ochotników czekać będą questy z zagadkami. Rozwiązań do nich będzie trzeba poszukać we fragmentach tekstu "Balladyny" Juliusza Słowackiego, które zostaną umieszczone w różnych miejscach bibliotek. Na osoby, które poprawnie przejdą podchody i z zagubionych liter ułożą hasło, czekać będzie wróżka Goplana i coś malinowego.

Balladyna Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia