Najpierw pieszy rajd przez las ze Słupi do Witaszyc, leśne strzelanie, rozminowywanie mostu i poszukiwania skradzionego roweru, a później od 14.00 piknik historyczny z udziałem grup rekonstrukcyjnych przy witaszyckim pałacu. To wszystko już jutro odbędzie się w ramach obchodów 100. rocznicy utworzenia Policji Państwowej oraz 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Pierwszy w Wielkopolsce Rajd Szlakiem Policji Państwowej II Rzeczpospolitej odbędzie się na terenie Ziemi Jarocińskiej. 8 kilometrowa trasa rajdu przebiegać będzie Doliną Lutyni, w lesie pomiędzy Pałacami w Słupi i w Witaszycach. Celem rajdu organizowanego przez  Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu jest upamiętnienie funkcjonariuszy Policji Państwowej II Rzeczpospolitej z Wielkopolski, którzy po napaści ZSRR na Polskę we wrześniu 1939 r. dostali się do niewoli sowieckiej i w 1940 r. zostali zamordowani przez NKWD w Twerze. Rajd jednocześnie upamiętni przypadającą w 2019 r. 100. rocznicę powołania Policji Państwowej oraz 80. rocznicę rozpoczęcia II wojny światowej.

W rajdzie uczestniczyć będzie Grupa Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej Komisariat w Radomiu, która zaprezentuje bardzo bogaty program edukacyjny oraz rekonstruktorzy z Drużyny Tradycji 70 pp. z Pleszewa. Będzie on miał charakter pieszego marszu terenowego po lesie, połączonego z elementami gry terenowej i surwiwalu. Uczestnicy wykonywać będą zadania inspirowane pracą funkcjonariuszy policji z okresu II Rzeczpospolitej oraz z okresu kampanii wrześniowej i ich ewakuacji na Wschód. Do rozwiązania będą liczne zagadki, a do pokonania terenowe przeszkody. Uczestnicy rajdu m.in. sprawdzą swoje umiejętności w strzelaniu do tarczy, rozminują most, postarają się odnaleźć i upamiętnić grób policjanta, który poległ podczas niemieckiego bombardowania pod Kutnem we wrześniu 1939 r., odnaleźć skradziony rower oraz przetransportować schwytanego więźnia. Całość rajdu odbywa się na terenie Nadleśnictwa Jarocin pomiędzy miejscowościami Słupia i Witaszyce, malowniczą Doliną Lutyni (ok. 8 km). Trasa przebiega oznakowanymi leśnymi szlakami i ścieżkami zaznaczonymi na mapie. Najlepsze zespoły otrzymają nagrody rzeczowe.

W rajdzie udział wezmą patrole złożone od 5 do 10 osób (docelowo może to być jeden opiekun i 9 osób niepełnoletnich). Członkami patroli mogą być zarówno osoby indywidualne, jak i zorganizowane grupy szkolne. Zbiórka chętnych uczestników o godz. 9.00 przy pałacu w Słupi.

godz. 9.15 Powitanie uczestników, otwarcie rozkazów rajdowych.

godz. 10.00 Wyruszenie pierwszego patrolu na trasę rajdu (patrole ruszają na trasę w odstępach czasowych, zależnych od ilości patroli).

godz. 13.00- 15.00 Przybycie patroli na metę (pałac w Witaszycach).

od godz. 14.00 pokazy grup rekonstrukcyjnych, poczęstunek dla patroli i dwie rekonstrukcje historyczne przy pałacu w Witaszycach, otwarty piknik historyczny dla mieszkańców (kampania wrześniowa, zbrodnia katyńska).

Organizatorami rajdu są:

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu, Komenda Powiatowa Policji w Jarocinie, Gmina Jarocin

Powiat Jarociński, Muzeum Regionalne w Jarocinie

 


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia