Na Jarocinie debiutowali, potem wielokrotnie tu wracali. W lipcu Variete wystąpią na festiwalu w dwóch wyjątkowych odsłonach! Najpierw w roli bohaterów spektaklu „Bal, czyli wieczór zapoznawczy. Gra zespół Variete”, by następnie zaprezentować absolutnie przedpremierowo materiał z najnowszej płyty, która ukaże się jesienią! Szczególnego charakteru wydarzeniu nada jego lokalizacja. Koncert odbędzie się w ruinach późnogotyckiego kościoła Św. Ducha.

Utwory z krążka "Nie wiem“ – bo taki właśnie będzie nosić tytuł, mówią o obecnej kondycji, mocnego, silnego, nastawionego na "jutro" człowieka i potrzeby zapisania tego celnie i prosto. Kierują się w stronę ruchu, afirmacji życia, ze szczególnym uwzględnieniem momentów prawdziwej wolności, przekazując również szereg narzędzi i zaklęć dzięki, którym taki stan można osiągnąć. Krótkie lecz mocne, organiczne i duchowe - takie są doznania po przesłuchaniu najnowszej płyty tego wyjątkowego zespołu.

Bydgoska grupa Variete to legenda polskiej sceny muzycznej. Zespół zadebiutował przed szeroką publicznością w 1984 roku na festiwalu w Jarocinie, od razu zdobywając wyróżnienie. Rok później zdobyli już nagrodę główną. Liderem Variete jest Grzegorz Kaźmierczak, wokalista, kompozytor, poeta, który obok Grzegorza Ciechowskiego, Katarzyny Nosowskiej, Lecha Janerki, sytuuje się w gronie autorów najwybitniejszych tekstów polskiej muzyki rockowej.

W latach 80 i 90 grupa wielokrotnie występowała przed jarocińską publicznością, stając się jedną z legend festiwalu i prekursorem tzw. zimnej fali (cold wave) w Polsce. Dziś nadal osią twórczości zespołu jest hipnotyczny trans i teksty Grzegorza Kaźmierczaka, ale muzyka grupy z zimno-falowej przekształciła się w wyrazisty, energetyczny mix mocnego osadzonego rytmy, gitar z nowoczesną elektroniką i nowymi brzmieniami. Nowe Variete ponownie odwiedziło największe polskie festiwale, m.in. Off Festiwal, Jarocin i Inne Brzmienia w Lublinie. Variete ma na koncie osiem albumów, w tym jeden nagrany w Stanach Zjednoczonych. Grupa wielokrotnie wspierana była przez czołowych przedstawicieli jazzowej awangardy, takich jak Andrzej Przybielski i Mikołaj Trzaska.

„Bal” z choreografią i w reżyserii Jacka Gębury to spektakl baletowy, którego scenariusz został oparty na (wykonywanych przez zespół na żywo) piosenkach Variete. Rzecz rozgrywa się w kurorcie w górach wysokich, podczas wieczorku zapoznawczego, kiedy to bohaterowie, zebrani przez los w jednym miejscu, próbują wyprostować zakręty rzeczywistości. Słowa, muzyka i taniec. Obsadę „Balu” tworzą znakomici przedstawiciele teatru tańca, w tym wielu pedagogów. W spektaklu weźmie też udział grupa jarocińskich seniorów, naturszczyków. Spektakl zostanie zaprezentowany w Jarocińskim Ośrodku Kultury w sobotę, 15 lipca!


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia