Czy jest możliwe znowu połączenie 30-hektarowego założenia pałacowo-parkowego ze starówką? W niewielu miastach wielkości Jarocina tak blisko od siebie są piękny rynek i duży, piękny park. Kiedyś funkcjonowały niemal jak jeden organizm. W drugiej połowie lat 70. rozdzieliła je droga określona jako obwodnica.

Tak funkcjonowała ta część miasta jeszcze w pierwszej połowie lat 70. Na zdjęciach lotniczych Jarocina z 1969 roku widać, jak klin zieleni wychodzący z parku wbija się w obecną ulicę ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. Tam, gdzie dziś przebiega ulica Wojska Polskiego/Poznańska - między Skarbczykiem a kościoła pw. św. Marcina - rosły drzewa. Parkowy mur znajdował się na wysokości ogrodzenia domu, w którym mieszkają Siostry Elżbietanki. Okazałe drzewa rosły też między kościelnymi krużgankami a plebanią. W drugiej połowie lat 70. wybudowano drogę nazwaną obwodnicą Jarocina. W ten sposób odcięto starówkę od parku.
 
W ramach prac projektowych, mających na celu rewitalizację starówki i parku powstała dokumentacja zakładająca zbliżenie rynku z parkiem. Oczywiście ulicy Wojska Polskiego/ Poznańskiej między parkiem a kościołem nie da się wyeliminować z układu komunikacyjnego miasta, ale straci ona charakter drogi tranzytowej. Jezdnia będą znacznie węższa, a wzdłuż niej powstanie ścieżka rowerowa i szpaler drzew (jeszcze ich nie widać na załączonych wizualizacjach). Na skrzyżowaniach Wojska Polskiego-Św. Ducha i Al. Niepodległości-Poznańska będą wybudowane ronda.
 
Między rondami powstaną dwa przejścia dla pieszych, które znacznie skrócą drogę z rynku do parku i z parku na rynek. Pierwsze znajdzie się przy ul. św. Ducha na wysokości schodów, którymi można zejść do parku, a drugie na wysokości bloku mieszkalnego (przed wojną i rozbudową była to gorzelnia Radolińskich) usytuowanego vis à vis Skarbczyka. Zejście ulica Kościelną do parku będzie możliwe zarówno schodami, jak i pochyloną drogą umożliwiającą zjazd rowerem czy wózkiem inwalidzkim.
 
Kolejne nowe-stare przejście dla pieszych powstanie na wysokości Spichlerza Polskiego Rocka i będzie prowadziło na chodnik wzdłuż ulicy Kasztanowej (po prawej stronie przy parkowym ogrodzeniu). Po lewej stronie ulicy Kasztanowej postanie ścieżka rowerowa.
 
Zgodnie z zamierzeniami projektantów takie rozwiązanie ma uspokoić ruch samochodowy na ulicy Wojska Polskiego/Poznańska, stworzyć znacznie bardziej przyjazne warunki do poruszania się dla pieszych i rowerzystów, a przede wszystkim zbliżyć rynek z parkiem.
 
Warto zaznaczyć, że autorami projektów są Marcelina Pilarczyk - architekt i Piotr Kociński - architekt krajobrazu (w minionych latach laureaci konkursu ogłaszanego przez Burmistrza Jarocina na najlepsze prace dyplomowe i magisterskie poświęcone Ziemi Jarocińskiej) oraz Tomasz Florkowski - projektant drogowy.
 
 

Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia