W listopadzie do Urzędu Miejskiego w Jarocinie dotarł list z Dormundu od Friedhelma Ludwiga. "Od ponad 150 lat nasza rodzina ma tradycje nauczycielskie. Pierwszy z przodków był nauczycielem szkoły ewangelickiej w Jarocinie. W 1887 r. z okazji 25-lecia pracy otrzymał od parafii oraz społeczności szkolnej kieszonkowy zegarek. Zegarek ten był przekazywany z pokolenia na pokolenie, zawsze nauczycielowi w kolejnym pokoleniu. Ja jestem ostatnim nauczycielem z rodu i nie chciałbym, aby zegarek ten trafił do kogokolwiek, kto nie doceni tradycji z nim związanej. Jeśli w Jarocinie znajduje się muzeum, to chciałbym, aby tam został przechowany. Jeśli jesteście państwo zainteresowani, proszę o kontakt, a w testamencie zostanie dokonany odpowiedni zapis."

Wkrótce po tym pan Friedhelm Ludwig otrzymał odpowiedź od burmistrza Jarocina z podziękowaniem za list i propozycję przekazania rodzinnej pamiątki do jarocińskiego muzeum. Pan Ludwig został też zaproszony do odwiedzenia Jarocina. 

Po kilku tygodniach pan Friedhelm Ludwig znów sie odezwał.

"Bardzo się ucieszyłem, że znaleźli państwo czas, aby zainteresować się moją sprawią. Dokonałem zapisu w moim testamencie, aby kieszonkowy zegarek po mojej śmierci trafił do muzeum w Jarocinie.  Takie jest właśnie moje życzenie, aby trafił on do miejsca, z którego pochodzi. W ten sposób historia zatoczy koło".

Dalej pan Ludwig opisał krótko historię swojej rodziny. Przodkowie ze strony ojca pochodzili z Francji. Byli hugenotami - francuskimi ewangelikami reformowanymi. Z powodów religijnych byli prześladowani i wypędzeniu przez francuskiego króla Ludwika XIV. Uciekli na wschód, osiedlili się w okolicach Poznania i Brandenburgii.

"Pierwszym nauczycielem w rodzinie był mój pradziad  Heinrich Julius Ludwig, urodzony 2 września 1834 r. w Vogelsdorf (prawdopodobnie  Ptaszków w gminie Kamienna Góra, woj. dolnośląskie). To on pracował jako nauczyciel w szkole ewangelickiej w Jarocinie i to on był pierwszym właścicielem zegarka. Zawód nauczyciela był jeszcze wtedy bardzo ważnym i wpływowym zawodem w gminie" - wyjaśniał pan Ludwig.

Kolejni Ludwigowie nauczyciele to:

Paul Ludwig - ur. 7 listopada 1861 r. w Górze, był  nauczycielem i kantorem (śpiewak, który intonuje i wykonuje śpiewy liturgiczne) we Wrześni i w Poznaniu.

Otto Ludwig - urodzony 6 maja 1869 r. w Jarocinie.

Syn Otto - Harald Ludwig  - urodzony 4 czerwca 1896 r. w Chociczy (Falkstätt) gmina Jarocin.  "To wdowa po nim wysłała mi ten kieszonkowy zegarek."

Gottfried Ludwig - urodzony 29 sierpnia 1896 r. w Miłosławiu, od 1937 r. szkolny rektor w Jauer (Jawor)

"Po upadku cesarstwa niemieckiego i założeniu polskich miast  w 1919 r. skończyła się era Ludwigów w prowincji poznańskiej. Jednak zegarek wędruje dalej, do Zgorzelca, następnie do Sindolshein (wieś koło Regensburga) i od 1970 r. jest w Dortmundzie. A w Jarocinie ma odnaleźć swoje miejsce" - kończy list pan Friedhelm Ludwig, załączając zdjęcie zegarka.  

 Brak dostępnego opisu zdjęcia.


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia