„Zasmakuj w bibliotece” - to hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek (8 - 15 maja). Jarocińska biblioteka przygotowała książkowy jadłospis na ten tydzień, w którym pojawią się m.in. książki na talerzu czy potrawy i smakołyki przyrządzone przez bibliotekarki. Będzie też trochę o sekretach zawodu bibliotekarza - wszystko na bibliotecznym profilu na facebooku.

Święto to zostało zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich i od wielu lat rozpoczyna Tydzień Bibliotek, trwający od 8 do 15 maja.

W obecnej sytuacji zamknięcia i izolacji, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich zwróciło się do swoich członków działających w strukturach w całym kraju, jak również do dyrektorów i pracowników bibliotek z pytaniem, czy w warunkach pandemii, bez dostępu do realnej przestrzeni bibliotecznej i w warunkach zdalnego komunikowania się bibliotekarzy jest możliwe i zasadne zorganizowanie Tygodnia Bibliotek w formach online. W wyniku konsultacji stowarzyszenie podjęło decyzję o utrzymaniu wieloletniej tradycji realizacji ogólnopolskiego programu Tydzień Bibliotek, połączonego ze świętem Dnia Bibliotekarza, w tym samym co zwykle terminie, czyli w okresie 8-15 maja, ale wyłącznie online.

Hasło tegorocznego tygodnia brzmi: "Zasmakuj w bibliotece". Jarocińska biblioteka przygotowała książkowy jadłospis na ten 7 dni,  w którym pojawią się m.in. książki na talerzu, a także potrawy i smakołyki przyrządzone przez bibliotekarki. Będzie też trochę o sekretach zawodu bibliotekarza - wszystko na bibliotecznym profilu na facebooku.


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia