Przed nami czterodniowe świętowanie z okazji Dni Patrona Miasta 2018. Wśród zaplanowanych wydarzeń są uroczystości i inicjatywy patriotyczne oraz sportowe, koncerty, a także niezwykłe widowisko multimedialne na jarocińskim rynku.

8 LISTOPADA

DWA POWSTANIA, DWIE (NIE)ŚWIADOMOŚCI

„Dwa powstania, dwie (nie)świadomości” to temat debaty, w jakiej w jarocińskim kinie wezmą udział  Tomasz Łęcki - dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu i Jan Ołdakowski - dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. Dyskusję poprowadzi Przemysław Terlecki - dziennikarz radiowy i telewizyjny, publicysta, pełnomocnik wojewody wielkopolskiego ds. obchodów 100. rocznic odzyskania przez Polskę niepodległości i wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Dyrektorzy muzeów spróbują odpowiedzieć na pytanie o to, dlaczego dwa powstania – wielkopolskie i warszawskie – tak bardzo różnie funkcjonują w świadomości Polaków. O zwycięskim - wielkopolskim wiedzą głównie Wielkopolanie, a rocznice wybuchu zakończonego klęską powstania warszawskiego obchodzimy w całym kraju. Dlaczego udało się zbudować znakomite Muzeum Powstania Warszawskiego, które odwiedzają turyści z całego świata i dlaczego o Powstaniu Wielkopolskim opowiada jedynie skromna, bo zajmująca zaledwie 340 metrów kwadratowych, wystawa na poznańskim rynku? W pierwszej części spotkania dyskusja odbędzie się jedynie z udziałem dyrektorów muzeów. W drugiej pytania będzie mogła zadawać także publiczność.

godz. 18.00 - kino Echo w Jarocinie - wstęp wolny

9 LISTOPADA

SZTAFETA SZLAKIEM POMNIKÓW POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH W POWIECIE JAROCIŃSKIM

Bieg rozpocznie się i zakończy w Jarocinie. Trasa: Góra, Jaraczewo, Potarzyca, Siedlemin, Golina, Magnuszewice, Tarce, Dobieszczyzna, Żerków, Lgów, Bieździadów, Wilkowyja, Mieszków. Chętni mogą dołączyć do sztafety w Mieszkowie, skąd biegacze wyruszą do Jarocina, aby na finał dotrzeć na rynek  podczas capstrzyku.  Organizator: Stowarzyszenie Biegacze Jarocin

OBUDZIĆ ŚPIĄCYCH

To już szósta edycja tej plenerowej akcji. W jej ramach na jarocińskim dworcu kolejowym odbędzie się inscenizacja patriotyczna, przywołująca pamięć udziału jarociniaków w Powstaniu Wielkopolskim. Głównym organizatorem akcji, która potrwa od godziny 5:15, jest Koło Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Jarocinie.

PATRIOTYCZNY WIECZÓR

Na piątek 9 listopada zostały zaplanowane uroczystości patriotyczne. Rozpocznie je msza św. w kościele pw. Chrystusa Króla w intencji narodu i bohaterów Powstania Wielkopolskiego o godzinie 17.30.  Po nabożeństwie nastąpi przemarsz na rynek, gdzie odbędzie się capstrzyk. W ramach uroczystości Burmistrz Jarocina wręczy nagrody im. Stanisława Taczaka za zasługi dla Ziemi Jarocińskiej.

NIEZWYKŁE WIDOWISKO MULTIMEDIALNE 

Tuż po oficjalnej ceremonii na rynku wyświetlona zostanie wyjątkowa, wielkoformatowa animacja „Z martwych powstała…”, przedstawiająca dążenie Polaków do odzyskania niepodległości. Po raz pierwszy w Jarocinie na fasadach budynków pojawiać się będą ogromne obrazy, odnoszące się także do lokalnych wydarzeń i bohaterów tamtych dni, jak gen. Stanisław Taczak i mjr Zbigniew Ostroróg-Gorzeński. Wyjątkowość widowiska podkreślą, współgrające z obrazami, muzyka i efektowna oprawa laserowa. Dla uczestników wieczornych uroczystości na rynku przygotowany zostanie poczęstunek grochówką i ciepłą herbatą.

KONCERT  ZESPOŁU „LUSTRO”

Piątkowe świętowanie zakończy koncert zespołu LUSTRO, który zaprezentuje utwory z płyty „Gloria Victis”. Utwory o tematyce żołnierskiej i partyzanckiej, często bardzo popularne, w nowej rockowej aranżacji przypadną do gustu zarówno starszej jak i młodszej publiczności. Nie będzie to pierwszy występ Lustra w Jarocinie. W 2007 roku publiczność jarocińskiego festiwalu przyznała muzykom  statuetkę “Złotego Kameleona”.

10 LISTOPADA

PŁYWACKA SZTAFETA MEMORIAŁOWA

W samo południe w jarocińskim aquaparku rozpocznie się pływacka sztafeta memoriałowa z okazji 100-lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Wydarzenie pod hasłem „Łączmy się!” upamiętni ten zryw niepodległościowy, a zwłaszcza postać jego pierwszego dowódcy - gen. Stanisława Taczaka. Organizator: Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego Koło Jarocin

OTWARCIE WYSTAWY „HISTORIA KOLEJĄ SIĘ TOCZY”

W stuletnich wagonach towarowych, prezentowanych na jarocińskim dworcu kolejowym, zaprezentowana zostanie wystawa poświęcona Powstaniu Wielkopolskiemu, a zwłaszcza udziału w nim jarocińskich oddziałów powstańczych, tzw. latających kompanii. Oprawę wernisażu stanowić będzie grupa rekonstrukcji historycznej ze Stowarzyszenia Jedność. Początek o gdz. 13:00. Organizator: Towarzystwo Kolei Wielkopolskiej z siedzibą w Jarocinie

KONCERT GRAŻYNY ŁOBASZEWSKIEJ & AJAGORE

Sobotni wieczór zakończy muzyczne spotkanie z Grażyną Łobaszewską. Jedna z najwybitniejszych polskich piosenkarek powraca z jubileuszowym krążkiem z okazji 40-lecia pracy artystycznej. Zaskakujące brzmienie utworów na nowej płycie zapewniają energetyczne aranżacje zespołu AJAGORE. Ich dopełnieniem są wspaniałe, dojrzałe teksty Justyny Holm, Jana Wołka, Andrzeja Poniedzielskiego, Piotra Bukartyka. Podczas koncertu w JOK Jarocin z pewnością nie zabraknie największych, niezapomnianych przebojów, które w odświeżonych aranżacjach na nowo odzyskują blask. Bilety w cenie 50 zł będą dostępne w JOK Jarocin i na biletomat.pl.

11 LISTOPADA

PATRIOTYCZNIE W MIESZKOWIE

O godz. 11:00 w kościele parafialnym w Mieszkowie zaplanowano liturgię po której nastąpi przemarsz pod pomnik generała Taczaka, gdzie nastąpi złożenie kwiatów. Nie zabraknie tu także świętomarcińskiego akcentu w postaci poczęstunku rogalami.

NIEPODLEGŁA DO HYMNU

 „Niepodległa do Hymnu” to inicjatywa, której celem jest zaangażowanie Polek i Polaków do wspólnego zaśpiewania hymnu państwowego 11 listopada dokładnie o godzinie 12:00. Jarocin włącza się do tej ogólnopolskiej akcji. Do wspólnego śpiewania „Mazurka Dąbrowskiego” na jarocińskim rynku zapraszamy wszystkich mieszkańców.

UROCZYSTOŚCI ŚWIĘTOMARCIŃSKIE

O godzinie 12:30 w kościele pw. św. Marcina w Jarocinie odbędzie się msza św. w intencji mieszkańców miasta. Po mszy nie zabraknie tradycyjnego przejazdu św. Marcina na koniu. Zostanie przeprowadzona także kwesta „Święomarciński Dar”. Zebrane do puszek datki zostaną przeznaczone na renowację kwatery żołnierzy wojny polsko-bolszewickiej 1919-1921. Dla wspierających inicjatywę – poczęstunek rogalami. O godz. 14:00 w Ratuszu  odbędzie się okolicznosciowa sesja rady miejskiej, podczas której nastąpi  rozstrzygnięcie konkursu na najlepszą pracę dyplomową związaną z Ziemią Jarocińską. Podczas uroczystości odbędzie się także promocja reprintu książki Piotra Marchwiaka „Moje wyprawy historyczne po Ziemi Jarocińskiej”. Reedycja książki w 2018 roku nie jest jednak przypadkowa. 11 listopada minie dokładnie dziesięć lat od śmierci Piotra Marchwiaka – historyka i regionalisty, który z prawdziwą pasją przybliżał mieszkańcom ziemi jarocińskiej przeszłość ich Małej Ojczyzny.

WERNISAŻ WYSTAWY „DROGI DO NIEPODLEGŁOŚCI”

Wystawa „Drogi do niepodległości” prezentuje działalność konspiracyjną i organiczną mieszkańców ziemi jarocińskiej u progu odzyskania niepodległości, a także przybliża wydarzenia, jakie miały miejsce w naszym mieście w latach 1918-1919. Ekspozycję można oglądać w Muzeum Regionalnym w Jarocinie.

DZIEŃ KINA POLSKIEGO

11 listopada obchodzić będziemy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Polskie kino natomiast w tym roku obchodzi 110. urodziny. Najstarszym polskim filmem jest bowiem powstała w 1908 roku „Pruska kultura”. Z tej okazji w kinie Echo przez cały rok prezentowane są filmy w cyklu „W STARYM KINIE”.  11 listopada niezwykły rarytas dla dzieci: Król Maciuś I. Wstęp  na seans o godz. 13:00 jest bezpłatny. Dla starszych przygotowana została inna propozycja - ciekawy i ważny film o Polsce współczesnej, czyli „Pewnego razu w listopadzie”. Bilety w cenie 11 zł.  Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Kin Studyjnych oraz Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych. Projekt otrzymał wsparcie finansowe Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

FESTYN NIEPODLEGŁOŚCIOWY

„Naród, który nie szanuje swojej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości” – na wieczornicę poświęconą odzyskaniu niepodległości, przygotowaną przez uczniów Szkoły Podstawowej  nr 2 w Jarocinie, zapraszamy o godz. 17:00 do sali sportowej przy szkole.

LUXTORPEDA - KONCERT ZA WOLNOŚĆ!

Jak na Jarocin przystało świętowanie odzyskania niepodległości zakończymy w rockowym klimacie. Zapraszamy do JOK Jarocin na koncert zespołu Luxtorpeda  „Za Wolność”, który jest hołdem muzycznym złożonym bohaterom Powstania Wielkopolskiego. Przed gwiazdą wieczoru wystąpi laureat Jarocińskich Rytmów Młodych - Przybył. Początek o godz. 18:00. Bilety w cenie 20 zł (do 31 października) i 30 zł (od 1 listopada) dostępne w JOK Jarocin oraz na stronie biletomat.pl.

 


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia