Przygotowania do tegorocznych Dni Patrona Miasta idą pełną parą. Na ich wyjątkowy charakter złożyła się przypadająca w tym roku 95. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Czterodniowe święto zaczniemy w piątek 8 listopada. Wśród zaplanowanych na ten czas atrakcji znajdują się koncerty, akcje plenerowe, przedstawienia i uroczystości patriotyczne. Muzyczną gwiazdą świątecznego weekendu będzie Kora, która zaśpiewa w sobotę. Z kolei na zakończenie obchodów święta patrona zagra legenda polskiej sceny rockowej - Sztywny Pal Azji. Zapraszamy do wspólnego świętowania!

8 listopada

Obchody zainauguruje 8 listopada młodzieżowa sesja naukowa w ramach projektu „Odkryj Bohatera”. 16 zespołów uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych zaprezentuje efekty warsztatów, w czasie których dosłownie i w przenośni odkrywali bohaterów z terenu Ziemi Jarocińskiej związanych z Powstaniem Wielkopolskim. Przedsięwzięcie realizuje Fundacja 750-lecia Jarocina wraz Muzeum Regionalnym w Jarocinie, Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Jarocin oraz Jarocińskim środkiem Kultury. Projekt „Odkryj Bohatera” finansowany jest ze środków Gminy Jarocin, Powiatu Jarocińskiego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

Na piątkowe popołudnie zaplanowane zostały uroczystości patriotyczne. Rozpocznie je msza św. kościele pw. św. Marcina w intencji narodu i bohaterów Powstania Wielkopolskiego o godzinie 16.00.  Po nabożeństwie zapraszamy na rynek, gdzie odbędzie się capstrzyk.

9 listopada

Sobotnie świętowanie już o 7.00 rano rozpocznie plenerowa akcja „Obudzić śpiących!”. W jej ramach na jarocińskim dworcu kolejowym odbędzie się inscenizacja patriotyczna, przywołująca pamięć udziału jarocińskiego w Powstaniu Wielkopolskim. Podczas postoju pociągu podróżnym wręczane będą okolicznościowe ulotki. Akcję organizuje Koło Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Jarocinie przy współpracy z Urzędem Miejskim w Jarocinie i Starostwem Powiatowym w Jarocinie.

Jarociński oddział PTTK zaprasza wszystkich chętnych na rajd, który odbędzie się 9 listopada. W tym roku trasa tego tradycyjnego już przedsięwzięcia została zaplanowana szlakiem miejsc upamiętniających 95. rocznicę Powstania Wielkopolskiego w Jarocinie. Start z terenu jednostki wojskowej zaplanowano na godzinę 9.00. Chętni mogą zapisywać się w Oddziale PTTK w Jarocinie lub telefonicznie: 725 696 047. Wpisowe wynosi 2 zł od osoby.  

O godzinie 10.00 w kinie Echo odbędzie się II Świętomarciński Konkurs Piosenki Religijnej i Patriotycznej. Podczas przesłuchań zaprezentują się soliści i solistki z przedszkoli i szkół podstawowych z terenu gminy. Zwycięzcy pierwszego miejsca w każdej kategorii (dzieci przedszkolne, klasy I-III, klasy IV-VI) wystąpią podczas niedzielnego koncertu „Pieśni o Polsce” w kościele pw. św. Antoniego z Padwy. Organizatorami konkursu jest Stowarzyszenie Schola Tęczowe Nutki i parafia pw. św. Marcina w Jarocinie.

 

 

Sobotni wieczór wypełniony będzie muzyką. W rozstawionym na rynku namiocie o godzinie 18.00 zagra bluesowo-rockowa formacja BLUES & FUNKY FUN. 

 

 

 

10 listopada

Niedzielny program obchodów dni patrona otwiera o godzinie 10.00 IX Memoriał Świętomarciński Kurkowego Bractwa Strzeleckiego z Jarocina. Podczas imprezy będzie można wystrzelać mosiężną statuetkę św. Marcina, której fundatorem jest Burmistrz Jarocina.

Na godzinę 16.00 do sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Jarocinie zapraszamy całe rodziny na festyn „Do tańca i do różańca”. Organizatorami przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Schola Tęczowe Nutki przy współpracy ze szkolnym Kołem Caritas działającym przy Szkole Podstawowej nr 2.

Koncert PIEŚNI O POLSCE jest kontynuacją ubiegłorocznego projektu organizowanego w Kaliszu z okazji Dnia Niepodległości. Podczas imprezy można było usłyszeć solistów i chór złożony z zespołów Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, Musica Nova Calissiensis, scholi Canticum Gaudium w towarzyszeniu kameralnego składu orkiestry. Wystąpił również Free Brass Band Marka Kubery. W tym roku wystąpią chóry znane z poprzedniej edycji poszerzone o Chór Szkół Nazaretańskich, orkiestra z sekcją rytmiczną oraz soliści studia Piano Song. Oficjalnym partnerem tegorocznego koncertu jest Stowarzyszenie Muzyczne Canticum Gaudium, stąd idea zorganizowania dwóch spektakli – w Jarocinie i w Kaliszu. Podczas widowiska zostaną zaprezentowane patriotyczne teksty literatury polskiej różnych autorów w scenografii multimedialnej przygotowanej przez studio teatralne i oprawie muzycznej, na którą złożą się tradycyjne pieśni patriotyczne i religijne w opracowaniach współczesnych kompozytorów oraz fragmenty Mszy Polskiej, napisanej wiosną 1944r. przez Jana Maklakiewicza.

W ramach tegorocznych obchodów Dni Patrona Muzeum Regionalne w Jarocinie oraz Stowarzyszenie Jarocin XXI zapraszają 10 listopada o 17:00 do kina „Echo” na projekcję filmów:

„Płyń pod prąd” reż. L. Gnoiński, W. Słota dokument/muzyczny, Polska 2013, 24 min.
Jest to pierwsza część serii prezentującej historię festiwali rockowych w Jarocinie. Autorzy Leszek Gnoiński oraz Wojciech Słota przedstawiają Wielkopolskie Rytmy Młodych, jeden z najważniejszych w Polsce w latach 70. XX w. przegląd młodych amatorskich zespołów grających rocka. Pierwszy raz na ekranie twórcy oraz uczestnicy Rymów opowiadają o tamtych czasach.

Film powstał w ramach powstającego Spichlerza Polskiego Rocka w Jarocinie, współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

„Jarocin tu żyję”  - to druga część dawnych materiałów Amatorskiego Klubu Filmowego JAR. Tym razem członkowie reaktywowanego Klubu sami dokonali wyboru archiwalnych filmów, wzbogacając je o współczesne odniesienia. W ten sposób powstał kolejny odcinek kronik „Jarocin Tu żyję”. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą przenieść się w lata 70. i poczuć atmosferę tamtych czasów.


WSTĘP WOLNY!
Wejściówki do odbioru w Kinie „Echo”, Muzeum Regionalnym oraz Czytelni pod Ratuszem.

Od godziny 17.00 w niedzielę w namiocie na rynku rozpoczną się koncerty. Pierwszy na scenie pojawi się zespół Diamand. Następnie czas umilą artyści zrzeszeni przy Jarocińskim Ośrodku Kultury. Wieczór zamknie koncert formacji Two Boys. 

11 listopada

Obchody Święta Niepodległości rozpoczną się w Mieszkowie mszą świętą o godz. 10.30 w kościele pw. św. Wawrzyńca. Po mszy świętej przy pomniku gen. Stanisława Taczaka, pierwszego dowódcy Powstania Wielkopolskiego, zostaną złożone kwiaty. Organizatorem uroczystości jest Grupa Rekonstrukcyjna Powstańców Wielkopolskich im. gen. Stanisława Taczaka z Mieszkowa.

Główne uroczystości z okazji Dnia Patrona Miasta odbędą się w poniedziałek 11 listopada. W samo południe w kościele pw. św. Marcina odprawiona zostanie msza św. w intencji wszystkich mieszkańców Jarocina. Po mszy na rynku burmistrz Stanisław Martuzalski będzie częstował mieszkańców rogalami. Nie zabraknie też tradycyjnego przejazdu św. Marcina na koniu.

O godzinie 16.00 w Jarocińskim Ośrodku Kultury rozpocznie się Gala Niepodległościowa. Gościem honorowym tego wydarzenia będzie Jerzy Gogołkiewicz, wnuk generała Stanisława Taczaka. W programie gali zaplanowano ceremonię wręczenia nagród burmistrza im. Stanisława Taczaka zasłużonym dla Ziemi Jarocińskiej oraz rozstrzygnięcie konkursu na najlepszą pracę dyplomową związaną z Ziemią Jarocińską. Zgromadzonym rodzinom powstańców wielkopolskich Burmistrz Jarocina wręczy okolicznościowe krzyże powstańcze, które ozdobią nagrobki powstańców. W części artystycznej zobaczymy widowisko „95”, zrealizowane w ramach projektu „Odkryj Bohatera”. Akcentem zwieńczającym obchody Dni Patrona Miasta będzie koncert zespołu Sztywny Pal Azji. Wstęp na koncert jest bezpłatny. Jednak, aby wejść trzeba posiadać bilet, który można zdobyć w Biurze Promocji Gminy w Urzędzie Miejskim (pokój 39), Muzeum Regionalnym oraz czytelni Biblioteki Publicznej (Ratusz).

Głównym organizatorem tegorocznych Dni Patrona Miasta jest Jarociński Ośrodek Kultury.

Na wszystkie imprezy organizowane z okazji Dni Patrona Miasta - wstęp wolny!


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia