Do 11 sierpnia firmy mogą składać oferty na rozbudowę Szkoły Podstawowej nr 4 i Przedszkola nr 2 "Bajeczka" w Jarocinie, które od września będą tworzyły zespół szkół. W ramach inwestycji powstanie budynek łączący obie placówki, a w nim pomieszczenia pozwalające stworzyć 100-150 nowych miejsc w przedszkolu, nowe sale dydaktyczne szkoły i duża świetlica.

Szkoła Podstawowa nr 4 jest największą jarocińską podstawówką. W minionym roku szkolnym uczęszczało do niej ponad 600 uczniów. W placówce było aż 25 oddziałów, w których średnia liczba uczniów wynosiła 24. - Problemem szkoły była konieczność organizowania zajęć na dwie zmiany. Niektóre klasy rozpoczynały zajęcia dopiero w południe. Zdecydowanie za mała była też świetlica, będąca jednocześnie jadalnią, w której pozostawało do godzin popołudniowych bardzo dużo uczniów - wyjaśnia zastępca burmistrza Robert Kaźmierczak.  - Reforma systemu szkolnego ten problem może jeszcze pogłębić, bo sześcioletnia podstawówka zostanie przekształcona w ośmioletnią szkołę powszechną, stąd też planowana już od kilku miesięcy inwestycja staje się pilną koniecznością  - dodaje Bożena Kubacka - dyrektor wydziału oświaty Urzędu Miejskiego .

Sale lekcyjne i świetlica dla uczniów podstawówki powstanie na piętrze nowego budynku.  Ściany między tymi pomieszczeniami będę mobilne, co pozwoli na tworzenie dużej otwartej przestrzeni na potrzeby prezentacji przedstawień lub zajęć rekreacyjno-ruchowych.

Na parterze budynku, który połączy obecne Przedszkole nr 2 i Szkołę Podstawową nr 4 zostaną utworzone cztery sale przedszkolne.  - Da to możliwość zorganizowania miejsc w przedszkolu dla dodatkowych 100, a nawet - w razie konieczności w systemie dwuzmianowym - dla 150 dzieci - przewiduje wiceburmistrz Robert Kaźmierczak. - Zgodnie z obowiązującym dziś prawem za rok gminy będą zobowiązane zapewnić wychowanie przedszkolne dla wszystkich trzylatków, których rodzice będą chcieli posłać dzieci do przedszkola. Szacujemy, że realizacja tej inwestycji pozwoli nam zabezpieczyć w gminie potrzeby rodziców w tym zakresie w stu procentach - tłumaczy dyrektor Bożena Kubacka.

Formalnie inwestorem będzie Szkoła Podstawowa nr 4, która ogłosiła przetarg. - Całą procedurę przygotowywaliśmy we współpracy pani dyrektor z gminą, jako organem prowadzącym placówkę. Decyzja o tym, że to szkoła będzie realizować inwestycję wynika z wymogów programów unijnych, z których staramy się o dofinansowanie - na dodatkowe zajęcia w szkole i rozbudowę podstawówki. Oczywiście nie mamy żadnej pewności, czy otrzymamy 80 % dofinansowania na realizację tego zadania, ale próbę podjęliśmy dzięki olbrzymiemu zaangażowani dyrektor Aldony Kostro - wyjaśnia zastępca burmistrza. Dodaje, że jednocześnie podjęto starania o pozyskanie dofinansowania na kompleksową modernizację przyszkolnego boiska ze sztuczną nawierzchnią.

Dokumentację budowlaną niezbędną do realizacji inwestycji opracowało biuro IKS Projekt z Jarocina. - Zależało nam, aby nowy budynek łączący peerelowskie klocki, jakimi są bryły "Czwórki" i "Bajeczki" wyglądał zupełnie inaczej. Projektantom udało się wykonać elewacje prezentujące się nowocześnie i  efektownie - ocenia Robert Kaźmierczak.

Przetarg na rozbudowę przedszkola i szkoły został ogłoszony w ubiegłym tygodniu. Termin składania ofert mija 11 sierpnia. Według założeń przetargowych do końca roku ma być gotowy stan surowy zamknięty obiektu, a całość oddana do użytku w połowie 2017 r., tak, aby za rok w nowych pomieszczeniach możliwe było rozpoczęcie zajęć przedszkolnych i szkolnych.  

 


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia