Międzynarodowy Dzień Muzeów obchodzony jest 18 maja. Tradycyjnie z tej okazji muzea organizują Noc Muzeów, bardzo popularne i masowo odwiedzane wydarzenia na całym świecie. Niestety, w tym roku ze względu na światową pandemię Covid-19 przygotowywane od kilku miesięcy atrakcje na Noc Muzeów musiały zostać odwołane. Muzeum Regionalne w Jarocinie również od dawna planowało wydarzenia na ten wyjątkowy wieczór. Wzorem innych muzeów, jeśli warunki epidemiczne na to pozwolą, zostaną one zrealizowane we wrześniu.

Międzynarodowy Dzień Muzeów, który w tym roku obchodzony jest pod hasłem „Muzeum na rzecz równości: różnorodność i włącznie społeczne”, jest doskonałą okazją do poinformowania o planach Muzeum Regionalnego w Jarocinie na lata 2020-2021. Obecnie Muzeum przystąpiło do realizacji kolejnego etapu projektu pt. Rewitalizacja, konserwacja, renowacja i adaptacja zabytkowego założenia pałacowo-parkowego w Jarocinie. Projekt jest finansowany z budżetu gminy Jarocin przy wsparciu ze środków z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014+. Celem projektu jest zwiększenie atrakcyjności turystycznej gminy Jarocin i regionu, poprzez nadanie nowych funkcji obiektom kulturalnym zabytkowego założenia pałacowo-parkowego w Jarocinie: Pałacowi Radolińskich, amfiteatrowi oraz ruinom kościoła Św. Ducha.

Projekt Rewitalizacja, konserwacja, renowacja i adaptacja zabytkowego założenia pałacowo – parkowego w Jarocinie jest kolejnym etapem rewitalizacji pałacu i otaczającego go kompleksu parkowego. Do tej pory muzeum wykonało remont elewacji, a gmina prowadzi rewaloryzację parku.  Do pałacu zostanie przeniesiona siedziba muzeum. W wyremontowanych wnętrzach na parterze pałacu powstanie nowa wystawa stała. Ekspozycja, w 8 modułach tematycznych, w umiejętny sposób połączy multimedia z wartością oryginalnego eksponatu. Hol pałacu zyska nową funkcję, powstanie tam kameralna sala koncertowa, której brakuje w Jarocinie. Podczas remontu zlikwidowane zostaną bariery architektoniczne, a aranżacja wystawy zapewni swobodny dostęp i odbiór osobom z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Ponadto muzeum zyska w pełni wyposażone, funkcjonalne sale: warsztatową oraz wystaw czasowych, a także nowe magazyny do przechowywania zbiorów, które zostaną przeniesione z ratusza i Spichlerza Polskiego Rocka. Dzięki temu powierzchnia wystaw, magazynów i zaplecza ulegnie podwojeniu. Muzeum zostanie wyposażone w infrastrukturę i zasoby ekspozycyjne, które pozwolą jednocześnie na stworzenie atrakcyjnej narracji na temat dziejów Jarocina i regionu, ich mieszkańców oraz prowadzenia szeregu wydarzeń kulturalnych i projektów edukacyjnych, które doskonale wpisują się w hasło Międzynarodowego Dnia Muzeów, związanego z różnorodnością i społecznym włączeniem.

Obecnie muzeum jest w trakcie rozstrzygania przetargu na prace budowlane i remontowe we wnętrzu pałacu. Ten etap polegał będzie na przygotowaniu budynku do urządzenia w nim ekspozycji stałej i przeniesienia zbiorów oraz likwidacji barier architektonicznych. W ramach prac zostanie wybudowana winda, odtworzona amfilada na parterze, wykonane nowe instalacje elektryczne i teleinformatyczne oraz klimatyzacja. Ponadto przeszklony zostanie podcień oraz wyremontowana część pomieszczeń piwnicy z przeznaczeniem na magazyny zbiorów. Prace te rozpoczną się w czerwcu 2020 roku. W kolejnym etapie, którego początek zaplanowany został na drugą połowę tego roku, powstanie ekspozycja stała muzeum prezentująca historię i kulturę Ziemi Jarocińskiej. Muzeum jest w trakcie przygotowywania dokumentacji przetargowej na przeprowadzenie prac związanych z aranżacją wystawy. W ich ramach powstanie specjalnie zaprojektowana dla tej wystawy scenografia, urządzenia interaktywne oraz wykonane będą aplikacje multimedialne prezentujące w atrakcyjny, angażujący i nowoczesny sposób dzieje Jarocina i okolic.

Zakończenie inwestycji planowane jest na drugą połowę 2021 roku.

Kompleksowe działania inwestycyjne na terenie zabytkowego zespołu pałacowo-parkowego w Jarocinie wpłyną na wzrost znaczenia dziedzictwa kulturowego oraz zwiększenie roli kultury i turystyki w rozwoju gospodarczym miasta, gminy i regionu.

Spichlerz Polskiego Rocka

Zamknięcie instytucji kultury dla publiczności spowodowane epidemią koronawirusa zostało wykorzystane przez Muzeum Regionalne do odświeżenia i uzupełnienia wystawy stałej w Spichlerzu Polskiego Rocka. W tym czasie ekspozycja została pomalowana oraz wyposażona w dodatkowe gabloty i ekspozytory, które pozwalają na zaprezentowanie do tej pory nie pokazywanych eksponatów. Nowa odsłona wystawy stałej Spichlerza Polskiego Rocka będzie dostępna dla publiczności z początkiem czerwca tego roku.

 


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia