Ruszył kolejny etap budowy mieszkań czynszowych w gminie Jarocin. W jego ramach w Potarzycy powstanie 78 nowych lokali. Mają być gotowe do zamieszkania pod koniec 2021 roku. Gmina Jarocin pozyskała na ten cel blisko 2,5 mln zł bezzwrotnego wsparcia z Banku Gospodarstwa Krajowego.

W ramach przedsięwzięcia, które realizuje Jarocińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, powstanie 78 mieszkań czynszowych. Przy ul. Noskowskiej w Potarzycy wybudowane zostaną dwa budynki w takiej samej architekturze, jak przypadku mieszkań, zlokalizowanych w Siedleminie oraz przy ulicy: Siedlemińskiej i Leszczyce w Jarocinie. Do dyspozycji lokatorów będą dwu- i trzypokojowe lokale, o powierzchni 35 m2 lub 55 m2 wykończone „pod klucz”.

Wybór lokalizacji pod budowę tych mieszkań nie jest przypadkowy. Nowe mieszkania w Potarzycy mają ułatwić funkcjonowanie tamtejszej szkole, która, boryka się ze skutkami niżu demograficznego. Zwiększenie liczby uczniów w placówce, a co za tym idzie – zwiększenie kwoty subwencji oświatowej, umożliwiłoby zaproponowanie ciekawszego programu edukacyjnego i stworzenia lepszych warunków nauczania. To kolejny atut budowy mieszkań, który rozwiązuje jednocześnie kilka problemów związanych z funkcjonowaniem gminy. - Nie musimy budować szkół, przedszkoli na nowych osiedlach, gdyż wykorzystujemy te zasoby, które mamy, a to też obniża koszty funkcjonowania i budowy nowych osiedli mieszkaniowych – podkreśla burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki.

Koszt realizacji inwestycji opiewa na blisko 12,7 mln zł, z czego ok. 2,5 mln zł stanowił będzie grant przyznany przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Gmina Jarocin pozyskała go w ramach programu bezzwrotnego finansowego wsparcia budownictwa. Pozostałe środki na realizację inwestycji pochodziły będą z preferencyjnej pożyczki, udzielonej przez BGK. Wykonawcą inwestycji będzie lokalna firma INVESTIC Sp. z o.o. z Goliny, która złożyła najkorzystniejszą ofertę w postępowaniu przetargowym. - Cieszy mnie fakt, że to właśnie ta firma wygrała przetarg, gdyż niedawno, bo w czerwcu, oddaliśmy do użytkowania 108 mieszkań przy ul. Siedlemińskiej w Jarocinie. Wykonawcą tej inwestycji również była firma Investic, która wykonała tę inwestycję z wyjątkową starannością i w wysokim standardzie – podkreśla Jerzy Wolski, prezes JTBS-u. Podpisanie umowy z wykonawcą inwestycji i przekazanie mu placu budowy nastąpi po zakończeniu niezbędnych formalności z BGK.

Budowa mieszkań w Potarzycy jest kontynuacją programu budowy mieszkań czynszowych, realizowanych od kilku lat w gminie Jarocin. W 2018 roku oddanych do użytku zostało 258 mieszkań w Siedleminie oraz przy ulicy Siedlemińskiej i Leszczyce w Jarocinie. Niespełna dwa miesiące temu, w czerwcu 2020 roku,  klucze do mieszkań przy ul. Siedlemińskiej otrzymało kolejnych 108 rodzin. W sumie w tych 3 lokalizacjach powstało 366 czynszówek.  Teraz dołączy do nich kolejne 78 nowych lokali w Potarzycy. Ich budowa ma zakończyć się pod koniec 2021 roku.

 


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia