Mija 40 lat od podpisania porozumień sierpniowych. Dziś odbyły się jarocińskie uroczystości rocznicowe. O wydarzeniach Sierpnia 1980 przypominają także flagi narodowe oraz flagi „Solidarności”, wywieszone na ulicach naszego miasta.

Przy obelisku „Solidarności” przy ulicy Kardynała Wyszyńskiego, gdzie wartę pełnili harcerze, zostały zapalone znicze i złożone kwiaty. W uroczystości wzięli udział członkowie i sympatycy „Solidarności” z Jarosławem Lange – przewodniczącym zarządu regionu na czele oraz samorządowcy. Gminę Jarocin reprezentowali: Zastępca Burmistrza Bartosz Walczak oraz radni miejscy. Symboliczne złożenie kwiatów poprzedziła  msza św. w kościele pw. św. Marcina w Jarocinie.

40 lat temu w Szczecinie, Gdańsku, Jastrzębiu Zdroju i Dąbrowie Górniczej podpisano porozumienia między opozycją demokratyczną a rządem komunistycznym. Miały one ogromny wpływ na gospodarkę i sprawy społeczne w Polsce. Stoczniowcy, górnicy i hutnicy sprzeciwili się PRL-owskiej władzy i strajkami wywalczyli swobody, o których w innych krajach znajdujących się w oddziaływaniu ZSRR były tylko w sferze marzeń. Te wydarzenia otworzyły drogę do upadku komunizmu w Europie. Za symboliczną datę Sierpnia 1980 przyjmuje się 31 sierpnia - podpisanie porozumienia w Gdańsku. Od 2005 roku tego dnia obchodzony jest Dzień Solidarności i Wolności. Święto to zostało ustanowione w celu upamiętnienia zrywu Polaków do wolności i niepodległości z 1980 roku.


Komentarze

Wspierane przez Disqus
Zaczynamy segregowa bio odpady

Kategorie aktualności

Wydarzenia