Czerwony

  • Drukuj
DWORZEC PKP - Kościuszki - Powstańców Wlkp. - kamienie księcia Radolina - grodzisko Cząszczew - osada nadleśnictwa - staw Zdrój - Wilkowyja - Bachorzew - Słupia - Słowików - Wrocławska - Rynek - al. Niepodległości - Dworcowa - DWORZEC PKP (30,2 km)

   Ruszając z dworca przechodzisz przez kładkę nad torami, dalej ul. Paderewskiego i Kościuszki, na której po prawej mijasz gimnazjum z 1909r. (dziś Liceum Ogólnokształcące). Idąc dalej ulicą Szubianki dotrzesz do skrzyżowania z Aleją Powstańców Wlkp., obwodnicą drogową Krotoszyn-Poznań i Leszno-Kalisz. Z wiaduktu dojrzysz zabudowania fabryki mebli.    Po przejściu odcinka ulicą Warcianą znajdziesz się w kompleksie leśnym Zdrój. Po przekroczeniu drogi do Leszna wkrótce napotkasz dwa głazy narzutowe. Legenda głosi, że zamieniony w kamień książę Radolin został w ten sposób ukarany za polowania w wigilijny wieczór. Osobliwością przyrodniczą Zdroju są wyrastające z jednego pnia cztery dęby (po przekroczeniu torów kolejowych Jarocin - Leszno, kiedy szlak skręca na zachód, trzeba udać się nie oznakowanym duktem na północ - ok. 350m). W rejonie zachodniej granicy Zdroju znajdziesz resztki średniowiecznego gródka.    Szlak prowadzi teraz na północ, po czym skręca na południowy wschód. Zaczyna częściej dominować drzewostan iglasty, a krajobraz przypomina okolice podgórskie. Po minięciu jarocińskiego nadleśnictwa przetniesz drogę Poznań-Sieradz. Dukt doprowadzi Cię nad staw Zdrój.

    Będąc w Wilkowyi zwróć uwagę na zabytkowy dwuprzęsłowy mostek. Nie pożałujesz, jeśli zboczysz na chwilę ze szlaku, by dojść do nieczynnego młyna, opisanego przez Iwaszkiewicza. Po opuszczeniu wsi ze strony południowej, znajdziesz się w lesie w dolinie Lutyni, a wkrótce potem - w osadzie Bachorzew.

    Po minięciu drogi Jarocin-Rychwał szlak wyprowadzi Cię na podmokłą polanę, po czym, między drzewami, w dole urwiska możesz podziwiać meandrującą Lutynię. Będąc w Słupi, rzuć okiem na XIX-wieczny pałac (drogą w górę 100m). Dalej szlak powiedzie Cię drogą asfaltową Wola Książęca-Jarocin, a później - ścieżką leśną aż do domostw osady Słowików.

 


    Po dłuższym marszu znajdziesz się w okolicach bazy wojskowej i strzelnicy. Po przekroczeniu ponownie drogi z Poznania do Kalisza osiągniesz granice Jarocina. Uliczkami osiedla domków jednorodzinnych dotrzesz do ulicy Wrocławskiej i do Rynku. W jego pobliżu natkniesz się na kościół św. Jerzego z wieżą z ażurowym hełmem. Na rynku zainteresuje Cię ratusz i kościół św. Marcina. Idąc dalej aleją Niepodległości miniesz gmach poczty z XIX w.


Zaczynamy segregowa bio odpady
Rewitalizacja Aplikacja BLISKO Oce Urzd Obywatel.pl System Informacji Przestrzennej e-MAPA Mapa Inwestycji w Gminie Jarocin Zainwestuj w Gminie

Wydarzenia

Na skróty

videojarocin

Materiały wideo

Polecamy