Jarocińska rewolucja

  • Drukuj

W czerwcu 1918 roku do Jarocina przyjechał emisariusz Komitetu Narodowego Polskiego w Paryżu - Władysław Grabski, ziemianin z Kurcewa. W efekcie nawiązanych przez niego kontaktów z jarocińskimi patriotami, kilka miesięcy później zaczął działać w Jarocinie tajny Powiatowy Komitet Obywatelski. Należeli do niego takie osobistości Jarocina i okolicy, jak:  dr Bogumił Hebanowski jako przewodniczący, zastępca ks. Ignacy Niedźwiedziński, sekretarz Euzebiusz Basiński – syn znanego jarocińskiego działacza i kupca jako  sekretarz, Piotr Sebel działacz sokoła, dr Zdzisław Skarżyński, oraz Tomasz Jachowski, Franciszek Basiński i dr Ludwik Klinkowski. Komitet Obywatelski w Jarocinie współpracował ściśle z miejscowymi organizacjami „Sokoła” i „Skauta”, a później powołaną w jarocińskich koszarach tajną organizacją „Jedność”. Jej najważniejszym działaniem było przygotowanie żołnierzy Polaków, którzy znajdowali się w koszarach, do poparcia rewolucyjnych dążeń na fali wielkiego i narastającego  niezadowolenia  w niemieckiej armii, także wśród żołnierzy w jarocińskim garnizonie. Zbliżający się koniec I wojny św. i klęska armii niemieckiej wywołał bunt w niemieckich miastach, niechęć do wyjazdu na front a ostatecznie abdykacje cesarza.  

W nocy z piątku na sobotę, 8/9 listopada 1918 roku, w jarocińskich koszarach wybuchła rewolucja. Inicjatywę przejęli żołnierze – Polacy, a dowództwo objął sierżant Bronisław Kirchner. Polacy zajęli południowy blok koszar, a nad ranem dowódca garnizonu kpt. Schnajder został aresztowany, po czym Polacy zajęli sztab batalionu. Działania rewolucyjne objęły także obszar jarocińskiego dworca i miasto. Żołnierze opanowali urząd pocztowy, więzienie i dworzec kolejowy. Po tych wydarzeniach utworzona została w jarocińskich koszarach, pierwsza w Wielkopolsce Rada Żołnierska.

 


Zaczynamy segregowa bio odpady
Rewitalizacja Aplikacja BLISKO Oce Urzd Obywatel.pl System Informacji Przestrzennej e-MAPA Mapa Inwestycji w Gminie Jarocin Zainwestuj w Gminie

Wydarzenia

Na skróty

videojarocin

Materiały wideo

Polecamy