Herb

  • Drukuj

 

Herb Jarocina na przestrzeni wieków zmieniał się wielokrotnie. Jego obecna wersja została przyjęta przez władze Jarocina w maju 1933 roku.

Przedstawia on basztę z otwartą bramą. Nad nią spiczasty dach i dwie nieco niższe wieżyczki, także zakończone spiczastymi dachami. Dachy zwieńczone są gałkami. Na baszcie zaznaczone jest żyłowanie murów, natomiast wieżyczki są bez żyłowania. Barwy to złote tło, czerwone mury i niebieskie dachy. Nawiązuje on do najstarszych herbów, jakie zachowały się na pieczęciach sygnujących kilka dokumentów z lat 1777 i 1779.

Przypuszcza się, że odciski przynajmniej dwóch pieczęci wykonane były tłokiem z połowy XVII w. Konsekwencją sięgnięcia do herbu z czasów Rzeczpospolitej było odrzucenie herbów z czasów pruskich, na których bez uzasadnienia historycznego na murach znajdowały się blanki zwieńczone szczerbami oraz ukośne podpory pod wieżyczkami.    

Więcej o herbie tutaj


Zaczynamy segregowa bio odpady
Rewitalizacja Aplikacja BLISKO Oce Urzd Obywatel.pl System Informacji Przestrzennej e-MAPA Mapa Inwestycji w Gminie Jarocin Zainwestuj w Gminie

Wydarzenia

Na skróty

videojarocin

Materiały wideo

Polecamy