Generał Stanisław Taczak

  • Drukuj

Taczak Stanisław ur. 8.04.1874 w Mieszkowie pow. Jarocin. Syn Andrzeja ( zm. 1900r. w Mieszkowie) i Balbiny z Warasieckich ( zm. w 1900 r. w Mieszkowie). Miał siostrę Marię, która wyszła za mąż i nosiła nazwisko Śniegocka, oraz brata – księdza Teodora. W 1893 r. ukończył gimnazjum w Ostrowie Wlkp., a w 1897 r. uzyskał dyplom akademii górniczej we Freibergu. W roku 1904 poślubił Ewę Wichman, mieli dwoje dzieci – syna Stanisława i córkę Aleksandrę. Po odbyciu obowiązkowej służby wojskowej w armii niemieckiej w 1915 r., przeszedł do rezerwy w stopniu kapitana. W listopadzie 1918 r. porzucił armię niemiecką i został oficerem Wojska Polskiego. Zajmował się głównie organizowaniem polskiego sztabu generalnego.

W dniu 2 stycznia 1919r. w stopniu majora, z nominacji Naczelnej Rady Ludowej został głównodowodzącym powstaniem wielkopolskim. Po zorganizowaniu dowództwa powstania i ukierunkowania działań strategicznych na froncie powstańczym, dowództwo powstania objął 16 stycznia 1919r.  gen. Józef Dowbor-Muśnicki. Generał St. Taczak dokonał wielu skutecznych działań  w kierunku zjednoczenia formacji wielkopolskich z Wojskiem Polskim. W lipcu 1919 r. objął dowództwo 11 Pułku Strzelców Wielkopolskich. W lutym 1920 r. otrzymał awans na stopień pułkownika, a 1 lipca 1923r. został awansowany na generała brygady. W czasie wojny 1920 r. walczył na froncie wschodnim. W czasie zamachu majowego stanął po stronie rządowej. Po przejściu do rezerwy w 1930r. działał w Poznaniu jako prezes Związku Weteranów Powstań Narodowych. Brał udział  w Zjeździe Związku Powstańców 11 grudnia 1932 r. Pełnił funkcję przewodniczącego Okręgowego Związku Straży Pożarnych w Poznaniu. W czerwcu 1938 roku przyjechał do Jarocina, był członkiem jury w czasie powiatowych zawodów strażackich, a po ich zakończeniu odbierał defiladę jarocińskich strażaków. W latach 1930-1939 jako przewodniczący Towarzystwa dla Badań nad Historią Powstania Wielkopolskiego rozpoczął zbieranie materiałów do opracowania dziejów powstania, tworząc powiatowe komitety.

We wrześniu 1939r. walczył w Armii „Poznań” i po kampanii wrześniowej przebywał w niemieckich obozach jenieckich. Po rekonwalescencji w Nicei powrócił do kraju w 1947r. i zamieszkał w Janikowie, a później u córki w Malborku, gdzie zmarł 2 marca 1960r. i tam został pochowany. W dniu 28 grudnia 1980r., zgodnie z jego wolą, szczątki zmarłego zostały przewiezione do Poznania i tam złożone na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan, na Wzgórzu św. Wojciecha. Gen. Stanisław Taczak został odznaczony m.in. Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych, Krzyżem Kawalerskim Polonia Restituta, Orderem Legii Honorowej – odznaczenie francuskie, Krzyżem Niepodległości,  Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W plebiscycie zorganizowanym przez „Gazetę Jarocińską” w 2001 roku, generała Taczaka uhonorowano tytułem Jarocinianina XX wieku.


Zaczynamy segregowa bio odpady
Rewitalizacja Aplikacja BLISKO Oce Urzd Obywatel.pl System Informacji Przestrzennej e-MAPA Mapa Inwestycji w Gminie Jarocin Zainwestuj w Gminie

Wydarzenia

Na skróty

videojarocin

Materiały wideo

Polecamy